Mobilyaların Tozunu Almak İçin Ev Yapımı Deterjan

Mobilyaların tozunu almak için evde kedini temizlik malzemesi hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı deterjan nasıl hazırlanır?

Özellikle yaz aylarında hava alabilmek için açılan pencerelerden giren tozlar mobilyalarda birikir. Evdeki tozlar solunum için tehlikeli olabilmektedir. Bu sebeple mobilyalardaki tozların sıklıkla temizlenmesi gerekir.

Haftada en az 3 kez, 30-40 dakika süre ile evi süpürmek gerekir. 30- 40 dakika süreli bir süpürme sonucunda akarların % 20 sinin temizlendiği gösterilmiştir. Su filtreli veya Hepa 13 Filtreli bir elektrik süpürge ile süpürmek gereklidir. Gözle görülmeyen akarları Hepa 13 filtre tutarken, su filtresi tozu suya hapsederek evi ve havasını temizler. Bu filtrelerin varlığında, akarlar tekrar havaya geri gidemezler. Halıların altı, yatak altı haftada 1-2 kez süpürülmelidir.

Odaların sıcaklığı 18-19 derece ve nem derecesi % 50-60 olmalıdır. Düzenli olarak nemli bir sünger ile mobilyaların tozu alınmalıdır. Aşağıdaki yatakta uyuyan çocuk üst yataktan gelen akarlara da maruz kaldığı için çocuk odalarında ranza olmamalıdır. Alerjik kişinin odasında tahta somya olmalıdır.

Mobilyaların tozunu temizlemek için kimyasal malzeme kullanmak yerine evde doğal malzemelerle kendiniz temizlik malzemesi yapabilirsiniz. Bu malzeme hem mobilyaya zarar vermez hem de sağlığınız için tehlike oluşturmaz.

Bu ev yapımı temizlik malzemesi mobilyalarınızı hem temizler hem de mobilyalarınızın parlamasını sağlar.

Mobilyaların Tozunu Almak İçin Tarif

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1/2 çağ kaşığı limon yağı
  • 1/4 kap sirke
  • 1 3/4 kap su
  • Küçük bir sprey şişesi
  • 1 mikrofiber temizlik bezi

Hazırlanışı

Derince bir kapta zeytinyağı ve limon yağını karıştırın. Ardından kaba sirke ve su ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırıp homojen bir malzeme elde edin. Hazırladığınız karışımı sprey şişesine koyup bu şekilde kullanın.

Nasıl Kullanılır?

Bu temizlik malzemesini ahşap, plastik, deri, cam mobilyalarda kullanabilirsiniz. Mobilyanın üzerine püskürtün ve birkaç dakika bekleyin. Ardından mobilyayı mikrofiber bezle silin.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu