Modern Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Modern ev dekorasyonu için hangi dekorasyon fikirleri kullanılır? Hangi parçalar evinizi daha modern gösterir. İşte ilham veren fikirler.

Lüks ve ihtişamlı görünen saten, şönil ve kadife gibi dokumalar, düz hatlı ve sade kanepelere kaplanabilir. Bu sayede, şık bir mekân oluşturulabilir. Klasik formlu, kadife bir uzanma koltuğu, modern formlu bir deri kanepe ile kombinlenebilir.

Evinizde mobilya sayısını az tutarak, organik modeller tercih ederek evinizde doğal, aynı zamanda modern bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Salonunuzun bir duvarını boydan boya raflı ünitelerle ile kaplayabilirsiniz. Kapladığınız ünitelerin içini spotlarla aydınlatabilirsiniz. Aydınlattığınız raflarda kitaplarınızı dizebilir, çerçevelerinizle süsleyebilir ve depo olarak kullanabilirsiniz.

Evinizin zeminini farklı desenlerde kesilmiş mermerlerle döşeyebilirsiniz. Zeminde oluşan çizgiler derinlik ve perspektif hissi uyandıracaktır. Salonunuzu mermer ile döşemeniz, evinizin diğer bölümlerini de mermerle döşeyeceğiniz anlamına gelmez. Oturma ve yatak odası gibi dinlenme alanlarınızı parke ile döşeyebilirsiniz. Parke döşendiği mekana sıcak bir hava katar.

Evinizin büyük bölümünde kullanacağınız; mermer, ahşap, cam ve deri gibi malzemeleri bir araya getirerek doğal bir hava yaratabilirsiniz

Yatak odanızı dekore ederken, yatak odanızı evin diğer kısımlarından bağımsız olarak düşünün. Yatak odanızı evinize hakim olan renklerin dışında farklı bir renge boyayın. Siyah ve beyazı yatak odanızda kombine edebilirsiniz.

Çocuk odası yeteri kadar büyük değilse yatakların odayı daha da daraltmasına izin vermeyin. Çocuk odanızda ranza sistemi kullanabilirsiniz.

Modern Mekanın Tipik Özellikleri

Modern ev dekorasyonu sade, düzenli alanları sevenler için mükemmel bir dekorasyon seçeneğidir. Bu tarzın gelişimine eşlik eden açık kat planlarında en iyi sonuçlar elde edilir. Bir mekanı modern bir tarzda dekore etmeyi düşünüyorsanız, bilmeniz gereken birkaç şey var.

 • Genellikle açıkta bırakılan yapısal elemanlar (beton veya kirişler gibi)
 • Yatay ve dikey çizgilere vurgu
 • Kabartma detaylar
 • Temiz hatlı alçak, yatay mobilyalar
 • Doğal ışık ve süssüz pencereler
 • Boyanmamış ahşap, metaller, deri ve doğal lifler gibi doğal malzemeler
 • Nötr veya “doğal” bir renk paleti
 • Çelik, krom veya cam gibi yansıtıcı yüzeyler
 • Doğal ahşap ve ahşap kaplamalar

Adım Adım Modern Ev Dekorasyonu

Alanınızı nötr renklerle doldurun. Ten rengi ve krem gibi daha sıcak nötrler koyu beyazdan daha yaygındır ve açık ile orta tonlar karanlıktan daha baskın olma eğilimindedir. Bununla birlikte, koyu kahverengi, gri ve siyah genellikle ikincil renkler olarak kullanılır.

Biraz da parlak renk katın, ama sarsıcı bir şekilde değil. Ateşli bir kırmızı halıyı siyah beyaz bir odaya koymak yerine, alana biraz daha doğal bir şekilde parlaklık katın. Krem rengi bir kanepeye birkaç deniz mavisi veya mor yastık koyun veya parlak renkli bir halıyı aynı tonu içeren modern bir tabloyla eşleştirin.

Desenlerden kaçının. Çağdaş tarz basitlikle ilgilidir. Zebra ve leopar desenli, lekeli, çiçekli veya diğer desenler, vurgu olarak kullanıldığında bile çağdaş bir alanın sorunsuz doğasıyla çatışan yoğun ayrıntılar ekler. Bunun yerine tasarımda daha rastgele tasarımlar arayın.

Mobilyalarınızı süslemeden uzak tutun. Mobilyalarınızın bacakları ve yüzeyleri temiz ve düzenli olmalıdır.

Doğal kumaşları tercih edin. Deri, pamuk ve kanvas döşeme için popüler seçimlerdir, ancak ipek, yün ve keten kumaşlar modern tarz için daha uygundur.

Açık renkli ahşapları tercih edin. Koyu renkli ahşaplar bir odanın ağırlığını azaltabilirken, açık renkli ahşaplar odaya doğal bir görünüm verebilir.

Malzemeleri karıştırın ve eşleştirin. Bir odaya görsel ilgi katmak için desenlere, renklere ve aksesuarlara güvenmek yerine, çağdaş tarzın bir mekana çeşitli malzeme ve dokuları katmasına izin verin. İpek yastıkları bir tuval kanepeyle eşleştirin veya beyaz fayans duvarları ve metalik musluklarla banyoya mermer döşeme uygulayın.

Zemine yakın mobilyaları tercih edin. Yataklar ve salon koltukları -kanepeler ve oturma odası sandalyeleri – genellikle yere yakın ve kısa bacaklı olmalıdır.

İdeal olarak, çağdaş bir alanda bol miktarda doğal ışık alan geniş bir pencere olacaktır. Odada ayrıca bol miktarda zemin ve tavan lambası bulunmalıdır. Resim veya diğer odak parçalarına yönlendirilebilen tavan ışıkları özellikle arzu edilir.

Düz çizgili metal lambaları tercih edin. Çelik, krom veya nikel lambalar ahşap, seramik, boyalı metal veya altın kaplamalı lambalardan daha uygundur. Yumuşak, kıvrımlı tasarımlara düz ve sert çizgili zemin ve masa lambaları da tercih edilir.

Endüstriyel tarzdaki donanım ve aletleri, özellikle çağdaş mutfağa iyi uyum sağlar. Bu parçalar, çağdaş tasarımın sadeliğiyle iyi uyum sağlayan sorunsuz bir ambiyansa sahiptir. Ocaklar ve diğer mutfak aletleri paslanmaz çelikten yapılmış ve endüstriyel bir görünüme sahip olmalıdır. Lavabolarda kaygan, metalik musluklar ve dolaplarda düz cepheli kapılar bulunmalıdır.

Birkaç basit aksesuar ekleyin. Resimler, vazolar, bir kitaplık ve heykeller iyi parçalardır. Bir resmi tercih ederseniz, minimum renklerle basit bir resim tercih edin ve ayrıntılı sahnelerin resimlerinden kaçının. Benzer şekilde, vazolar ve heykellerde de çok az renk kullanmalıdır.

Alanınızı aşırı dağınıklıktan kurtarın. Çağdaş alanlar açık görünmelidir. Bir odayı yeriniz olduğundan daha fazla mobilya ile doldurmayın ve çok fazla aksesuarı kullanmayın.

Uygun doğal malzemeleri seçin. Kauçuk bitkisi, büyük orkide, zambaklar, begonyalar, laleler, antoryum ve kaktüsler kullanılabilir. Büyük vazolar çiçekler için uygundur. Renk için basit şekiller ve soyut tasarımları tercih edin. Basit şekilli cam kap veya dar ağızlı toprak kaplar kullanın.

Küçük Evlere Modern Dokunuşlar

Evinizin küçük olması kullanacağınız eşyaları kısıtlar ama evinizde modern bir dekor oluşturmanıza engel değildir. Küçük evinizi detaylarla, modern bir mekan haline getirebilirsiniz.

Duvarda ve mobilyada kullanılan açık renkler, mekanı her zaman daha geniş gösterir. Beyaz, küçük mekanlar için en uygun renk olarak bilinse de bej, şampanya köpüğü ya da pastel sarı da odanızın aydınlık görünmesini sağlayacaktır.

Mobilya seçerken, detaysız formlara öncelik vermelisiniz. Detaylı mobilyalar yer kaplayacağı gibi, gözü de oldukça fazla yorar. Kare ya da yuvarlak formlu sade sehpalar küçük oturma odanız için uygun mobilyalar arasındadır. Açık raf sisteminle de, odanızın her bölümünü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Açık raf sistemi televizyon ve kitaplar için en uygun sistemdir.

Odanız küçük olduğu için çok sayıda koltuk almayacaktır. Ekstra kullanımlar için orta büyüklükte puflar alabilirsiniz. Kullanmadığınız zamanlarda pufu sehpa altında saklayabilirsiniz. Böylece odanızda yer kaplamaz.

Küçük alanlarda da aksesuar kullanılır. Odanızı çok eşyaya boğmamak ve kalabalık bir görüntü oluşturmamak için sade aksesuarları tercih edebilirsiniz. Dikkat çekici bir abajur da odanız için hoş bir dekor olabilir.

Modern Eklektik Stil

Kelime anlamı ‘seçmecilik, çeşitli görüşlerden seçilmiş fikirleri bir araya toplama’ olan “eklektizm” trendi, son yıllarda dekorasyonda sıkça kullanılmaktadır.

Modern eklektik stil uygulanırken, kimi zaman vintage, kimi zaman country, bazen de fazla rüküş olunabiliniyor. Bunun için uygulamada, bazı detaylara dikkat edilmesi önerilir.

Antik çerçeve ve aynalar, melek bibloları gibi aksesuarlar, modern mobilyalar arasına serpiştirilir. Aksesuar seçiminde kontrast oluşturulması önerilir. Örneğin; çok modern bir figür, klasik bir abajur ile kombinlenerek kullanılabilir.

Geleneksel ve modern parçalar bir arada kullanılabilir. Eskitme bir orta sehpa, oldukça modern cam yan sehpalar ile kullanılabilir. Keten ve koton gibi ham dokular, ipek, kadife, saten gibi naif kumaşlar ile kombinlenebilir.

Modern eklektik stilde, taş, ahşap gibi doğal ve sert hatlı malzemeler oldukça renkli ve yumuşak formlarla birleşiyor. Aslında oldukça gündelik olan bu stili, evlerde uygulamak,  oldukça kolay ve eğlencelidir.

Bu dekorasyon tarzında önemli olan, hangi mekân olursa olsun dikkat çekici ve beklenmedik bir odak noktası oluşturmaktır. Örneğin sade renkli bir salonda kullanılabilecek kırmızı çiçekli modern bir lambader ya da puf, tüm mekâna sıra dışı bir hava katacağından önerilir.

Şeker pembesi duvarlar ya da tek duvara yapılabilecek bol çiçekli duvar kâğıdı da dikkat çekici uygulamalar olacağından tavsiye edilir.  Yuvarlak formlu klasik bir kanepenin yanında,  keskin hatlı modern bir mobilyada bu tarzda uygulanabilen tercihlerdendir.

Eklektik stilde uyumlu olabilmek için, farklı tarzların aynı potada eritilebilmesi büyük önem taşır.  Renk seçimlerinde natural tonlardan yola çıkarak, döşeme, duvar ve zemin için renk seçilebilir.  Krem,  gri, siyah, kahve ve bej ile beyaz ve fildişi tonları stilde en dikkat çeken renkler olduğundan önerilir. Ayrıca, pembe ya da yeşil gibi parlak renkli aksesuarlar ile kontrast da yaratılabilir.

Modern Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odanızda klasik, modern, cool ya da canlı bir hava yaratmak sizin elinizde. Kullandığınız aksesuar, ışık, mobilya ve kumaşlarla odanızı istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

Odanız için ne istediğiniz son derece önemli. Amacınız lüks bir görünümden ziyade modern bir stil yaratmaksa, koyu renk mobilyaları tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz mat kumaşlar da mobilyalarınızı tamamlar.

Koyu renk mobilya ve tekstil ürünlerini açık renk duvarlarla tamamlayabilirsiniz. Odada yaratacağınız kontrast, istediğiniz modern bir tasarım için etkili bir tema yaratmanıza yardımcı olur.

Odada ilk göze çarpan şeyin, yatağınız olmasını istiyorsanız, gösterişli bir yatak başı kullanabilirsiniz. Yatağın üzerine sereceğiniz ipek bir yatak örtüsü, ya da dokulu yastıklar odaya girildiğinde göze ilk çarpan eşyalar arasında yer alır.

Odanız için aksesuar seçerken, yatak örtüsünü ana renk olarak ele alın. Aksesuar seçimini, yatak örtüsünün rengine göre yapın.

Modern Yemek Masası İçin Öneriler

 • Sofranızda modern bir hava yaratmak istiyorsanız minimallikten yana olmalısınız.
 • Masanızda detaylara yer vermeyin. Mümkün oldukça sezonun en renkli, en gözde renklerinle masanızı donatın. Masa örtünüzü, peçetelerinizi bu renklere göre seçin. Böylece masada bir bütünlük oluşturmuş olacaksınız.
 • Eğer masa örtüsü kullanmak istemiyorsanız, her tabağın altına ayrı bir servis altlığı koyabilirsiniz.
 • Masanızda metal ve cam materyaller kullanmaya özen gösterin.
 • Nötr renk grupları ve hamlık duygusu veren tonlar sofranız için uygun renklerdir.
 • Masanızın dekorunu T-light mumlar ve minimalist çiçeklerle tamamlayabilirsiniz.

Modern ev dekorasyonu fikirleri ile evinize modern bir hava katabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu