Mum Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Elektrikler kesildiği zaman evleri aydınlatan, aynı zamanda da dekoratif olarak kullanılan mumlar, bazı zamanlarda mobilya, kumaş, halı veya koltukların üzerine damlayabilir. İstenmeyen bu mum lekelerini kolaylıkla çıkarmak mümkündür.

Mobilya üzerindeki mum lekesi nasıl çıkar

Mobilya üzerindeki mum lekesini çıkartmak için, öncelikli olarak lekeyi buz ile dondurun. Ardından ucu sivri olmayan bir araç ile lekeyi kazıyın. Sert bir karton, plastik bir madde veya kredi kartı bu işi, mobilyaya herhangi bir zarar vermeden çözecektir. Ardından, mumun damladığı yeri sıcak su ile ıslatın. Son olarak da mobilya cilası yardımıyla, mobilyanızı parlatın.

Koltuk ve halı üzerindeki mum lekesi nasıl çıkar

Koltuk ve halı üzerine damlayan mumu temizleme dikkat edilmesi gereken ilk unsur, lekenin dağılmamasıdır. Ürünlerin kumaşını da göz önünde bulundurarak, mum lekesini çıkarmanın en etkili yöntemi ütü kullanmaktır. Lekeli bölgenin üzerine bir kâğıt havlu koyun ve ütüyü kısa bir süre havlu üzerinde gezdirin. Bu yöntem ile akışkan hale gelen leke, kâğıt havlu üzerine geçecektir.

Kumaş üzerindeki mum lekesi nasıl çıkar

Kumaş üzerinde oluşan mum lekelerine karşı hızlı müdahale etmek önemlidir. İlk önce, lekeyi buz yardımı ile dondurun ve yine ucu sivri olmayan bir madde ile lekeyi kazıyın. Kumaştan ayrılan mum parçacıklarını temizledikten sonra kumaşı, 2 kâğıt havlu arasına yerleştirin ve ütü ile üzerinden yavaş yavaş geçin. Bu işlemi, leke tamamen kâğıt havluya yapışana kadar devam ettirin.

Mum lekesini yok etmek biraz zamanınızı alacaktır, ama etkili bir sonuç almak istiyorsanız sabırlı olmanız gerekiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu