Mum Yakmanın İncelikleri

Mum çok eski zamanlardan beri kullanılan ve sadece kullanışlı oluşu ile değil, aynı zamanda dekoratif görünümü ve güzel kokusu ile de tercih edilen bir ev aksesuarıdır.

Ev ve bahçelerde mum kullanımı, mum çeşitlerinin artması ve kokulu mumların farklı zevklere göre çeşitlenmesi ile son yıllarda yeniden popülerite kazandı. Mumlar, farklı çeşit ve kokuları ile bulundukları ortamı bambaşka bir atmosfere dönüştürebildikleri için sıklıkla tercih edilir oldu.

Mum ömrünü uzatmak ve daha keyifli bir deneyim yaşamak için mum kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

  • Mumu yakmadan önce, her defasında mum ipini üçte bir oranında kısalacak şekilde kesmek gerekir. Yani, mum ipinin sadece üçte birlik bölümü kalacak şekilde kısaltılmalıdır. Mum ipinin kullanım öncesi kesilmesi, mum yanarken is çıkmasını engeller. Bunun için illa bir mum makası kullanılması gerekmez. Standart bir makas ile de mum ipi gerekli şekilde kesilebilir. Önemli olan, her kullanımdan önce mutlaka bu işlemin gerçekleştirilmesidir.

Kavanoz Mum

  • Kavanozdaki mumlar için, mumun ömrünü uzatmak ve en verimli şekilde kullanabilmek için ilk kullanımda mutlaka yaklaşık 2 saat boyunca yakmak gerekir. İlk kullanımda mumu uzun süre yakmaktaki amaç, balmumunun yaklaşık bir santimetre derinliğe kadar, bütünüyle erimesidir. Bu şekilde çepeçevre eriyen balmumu, ilk kullanımda doğru şekilde eridiği için, daha sonraki kullanımlarda da çepeçevre erir ve mum ipinin hemen altında çukur yaratacak şekilde erimesi önlenmiş olur. Mumu ilk kez yaktığınızda, birkaç saat erimesine izin verin ve bu esnada ara sıra mumu çevirerek, balmumunun çepeçevre erimesini sağlayın. Bu da mumun ömrünü uzatır ve doğru şekilde kullanılabilmesini mümkün kılar.
  • Mum en dibine kadar yakılmaz. İlla en dibine kadar kullanılmak isteniyorsa mutlaka bir mum tepsisi ya da benzer bir altlık kullanmak gerekir ki dibindeki sıcaklık alttaki mobilyayı yakmasın. Eğer mumu dibine kadar kullanmak istemiyorsanız, yine de ziyan olmasını önleyebilirsiniz. Bunun için, mumun dibinde kalan balmumunu alarak, ya da kavanoz içindeyse sivri bir araç ile çıkartarak, mumlu bir yağdanlığın içinde eriterek, kullanabilirsiniz.
  • Mum alevi canlıdır. Haliyle, kesinlikle denetimsiz bırakmamak gerekir. Mumu yakarken, alev alabilecek eşya ve mobilyalardan uzak olduğundan emin olmak ve kullanımdan sonra mutlaka söndürmek gerekir.

Mum doğru kullanıldığında, mümkün olan en uzun şekilde verim sağlar. Mumun kullanım saatini uzatabilmek için mum ipini düzenli olarak kesmek ve kavanoz içindeki mumları ilk kullanımda iyice eriyene kadar yakmak gerekir. Bu inceliklere özen gösterildiği takdirde, ev ve bahçede mum keyfi yaşamak bir şölene dönüşebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu