Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kağıt, kaleme biraz daha yakın olanlar, mürekkep lekesinin nasıl da zor çıktığını bilirler. Mürekkep lekesini çıkarmak için en önemli şey, lekeyi bekletmeden temizlemektir.

Üstünüze, eşyalarınıza, elinize bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için bazı öneriler:

Giysilerinize bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için, limon suyu ve sütten yararlanabilirsiniz. Giysinizin kumaşı dayanıklı ise, biraz limon suyu ve ılıklaştırdığınız sütle lekeyi silin. Daha sonra sildiğiniz yeri durulayın. Kumaşı duruladıktan sonra lekenin çıktığını göreceksiniz. Mürekkep nazik bir kumaşın üzerine döküldüyse, önce kumaşın kurumasını bekleyin ve üzerine talk pudrası dökün. Daha sonra leke çıkana kadar fırçalayın. Mobilyanızda meydana gelen mürekkep lekesini de aynı yöntemle çıkarabilirsiniz. Yalnız mobilyanızdaki mürekkep lekesini çıkartırken, çiğ süt ve limon suyunun içine biraz sıcak su ilave etmelisiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz çamaşırlardaki mürekkep lekesini çıkarmak için hardal kullanabilirsiniz. Leke dökülür dökülmez, lekenin üzerine sulandırılmış hardalı yayın. Hardalı yarım saat lekenin üstünde beklettikten sonra, süngerle lekeli yeri iyice silin.

Deri mobilyanızda oluşan lekeden fırçalayarak kurtarabilirsiniz. Deri eşyanızın üzerinde oluşan kurumuş mürekkep lekesini limon suyuna batırdığınız fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Mürekkep lekesini çıkarmak için başka bir yöntem olarak da pamuğu kullanabilirsiniz. Süngerle lekenin üzerindeki mürekkebi emdirin. Daha sonra lekenin üzerine biraz süt damlatıp pamukla silebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu