Musluk Bataryası Nasıl Değiştirilir?

Musluk tamiri için, doğru ve kullanışlı batarya seçimi önemlidir. Çok sık kullanılan bataryaların uzun ömürlü olabilmesi için en işlevsel seçimi yapmak gerekir.

Mutfak ve banyo için batarya alırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, bataryanın ölçüsüdür. Lavabonun yüksekliğine göre, bataryanın da boyu değişir. Burada önemli olan nokta, bataryanın dışarı su sıçratmıyor olmasıdır.

Eğer sıcak suyu çok kullanıyorsanız, aç – kapa bataryaları tercih edebilirsiniz. Bu bataryalar oldukça kullanışlıdır. Modern banyolarda ankastre bataryaları tercih edebilirsiniz.

Musluk Tamiri

Musluğunuz kapağındaki conta eskimiş, yıpranmış, yerine oturmamış ya da uzun süre değiştirilmemişse musluktan sürekli su sızar. Conta değiştirmek hem bataryanın ömrünü uzatır hem de su tasarrufu sağlar. Tornavida ve iki ağızlı anahtar ile bu işlemi bir saatte tamamlayabilirsiniz. Gerekli malzemeniz yoksa üst komşunuzdan ya da mahallenizdeki nalburdan ödünç alabilirsiniz.

  • Su baskını veya benzeri bir durum olmaması için önlem olarak bina girişindeki ana vanayı kapatın.
  • Ara musluğu kapatın. Musluğun içinde kalan suyu boşaltmak için musluğu açın.
  • Ara musluğuna bağlı olan spiral fleksi hortumu küçük ingiliz anahtarı veya 13 numaralı anahtar ile açın.
  • Somunu çıkardıktan sonra lavobanun altında olan musluğun demir pulunu çıkartın.
  • Demir pulu çıkardıktan sonra bataryayı yukarı çektiğinizde altında bulunan plastik contası ile birlikte gelecektir. Yeni musluğu takarken aynı fleksi boruları kullanacaksanız musluk üzerinden de sökün ki yeni musluğa bağlayabilesiniz.

Batarya da fotaselli modeller kullanarak, mutfak ve banyoda su tasarrufu sağlayabiliriniz. Batarya alırken filtreli olmasına dikkat edin. Filtre bataryanın ömrünü uzatır.

Klasik bir bataryanın fiyatı ortalama 250 ila 900 TL arasında değişim göstermektedir. Aç-kapa bataryalar, sıcak suyu sık kullananlar için doğru bir tercih olacağından önerilir. Bu bataryaların fiyatları ise 100-1.600 TL arasındadır.

Batarya alırken, ara musluğu filtreli olan modellerin tercih edilmesi önerilir. Bataryanın ömrünü uzatan bu özellik, dikkat edilmesi önerilen önemli bir konudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu