Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Musluk, banyo ve tuvaletlerin vazgeçilmez araçlarındandır. Sürekli kullanımları sebebiyle de zamanla arızalanabilirler.

Açma-kapama kontrol elemanlarında kırılma meydana gelebilir, damıtma oluşabilir, musluğun conta, mil gibi herhangi bir mekanik parçasında hasar meydana gelebilir. Bu durumda musluk kullanılamaz hale gelir ya da kullanımı zorlaşır.

Musluk arızalarından biri musluğun kırılmasıdır. Bu durumu düzeltmek için öncelikle vanayı kapatın. Böylece tamir işlemi sırasında su akmaz. Musluğu çevirerek yerinden çıkarın. Ardından yeni musluğun giriş bölgesini bant ya da ketenle sarın. Bu işlemi elinizle yapmanız anahtar kullanımından dolayı oluşabilecek aşınmayı engellemiş olur.

Volandan ses geliyorsa, tesisatta hava vardır. Bu da salamastranın üzerinde baskı oluştuğu anlamına gelir. Öncelikle vanayı kapatın. Ardından musluk başını ve pulları sökün. Musluk göbeğini de sökerek musluk göbeğinin altındaki bölgeyi tıraşlayın. Ardından yeni alınan göbeği yerine takın ve diğer parçaları de yerleştirin.

Eğer ses hâlâ geliyorsa, eski musluğu tamamen değiştirmeniz gerekir. Bu durumda ses tesisattan değil, musluktan kaynaklanıyordur.

Damlatma sorunu salmastra contasının eskimesi ya da yalama yapmış olması, contanın baskı yaptığı zeminin yüzeyinin aşınmış ya da kireçlenmiş olması sebebiyle olabilir. Öncelikle vanayı kapatın. Musluğun içinde kalan suyu boşaltın. Musluk kapağını bıçakla çıkartın. Tornavida yardımıyla musluk başındaki vidayı sökerek musluk başlığını (volan) çıkarın. Ardından pulları sökün. Salamastrayı da İngiliz anahtarı yardımıyla çıkarın. Son olarak pense yardımıyla contanın başındaki vidayı alın. Bıçakla contayı yerinden ayırın. Contanın yerini kuru bezle temizleyin, ardından yeni contayı yerleştirin. Salamastrayı yerine takarken çok sıkmayın. Geriye kalan parçaları da aynı şekilde monte edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu