Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluk nasıl tamir edilir? Sızdıran bir musluğunuz varsa, tamirci çağırmak yerine, musluk contasını kendiniz tamir edebilirsiniz.

Sızdıran musluklar, öğrenci evlerinin de başta gelen sorunlarındandır. Gece uyurken mutfaktan ya da banyodan gelen su sesi zorlayıcı olabilir. Her ne kadar su sesi dinlendirici de olsa tekrar eden bu sesler zamanla sinir harbi yaşamanıza sebep olacaktır. Üstelik ders çalışırken dikkatinizi de dağıtır.

Sızdıran musluğunuzla birlikte yaşamaya alışmak zorunda değilsiniz. Tamirci de çağırmak istemiyorsanız musluğunuzu kendiniz tamir edin.

Musluğunuz kapağındaki conta eskimiş, yıpranmış, yerine oturmamış ya da uzun süre değiştirilmemişse musluktan sürekli su sızar. Conta değiştirmek hem bataryanın ömrünü uzatır hem de su tasarrufu sağlar. Tornavida ve iki ağızlı anahtar ile bu işlemi bir saatte tamamlayabilirsiniz. Gerekli malzemeniz yoksa üst komşunuzdan ya da mahallenizdeki nalburdan ödünç alabilirsiniz.

Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Musluk başlığının kapaklarını çıkartın. Düz tornavidayla, musluk başlarında bulunan musluk kapaklarını çıkarın ve musluk başlığı üzerinde bulunan vidaları, yıldız tornavida yardımıyla gevşetin. Vidaları gevşettikten sonra musluğun başlıklarını, elinizle çekerek musluktan çıkarın. Bu işlemleri yaptıktan sonra, salmastrayı 17 numaralı iki ağızlı anahtarla musluktan çıkarın. Bu işlemi yaparken salmastraya zarar vermemeye dikkat edin. Salmastra, musluk başlıklarının musluğa sıkıştırılmasını sağladığı için, zarar gördüğü takdirde, musluk tam sıkışmaz ve su sızdırır.

Daha sonra, salmastra üzerinde bulunan eski contayı çıkarın. Yeni contayı taktıktan sonra, yeni contayı elinizle salmastraya takın. 17 numaralı çift ağızlı anahtarla salmastrayı sıkın. Sonrasında, musluk başlıklarını takmaya başlayın. Musluk başlıklarında gevşettiğiniz vidaları, yıldız tornavidayla sıkıştırın ve başlıkları musluklara sabitleyin. Son olarak vidaları sıktıktan sonra, musluk başlığının kapaklarını elinizle sabitleyin.

Musluk Tamiri

Musluk Değişimi Nasıl Yapılır?

  • Düz tornavidayla musluk başlıklarında bulunan musluk kapaklarını çıkartın ve musluk başlığı üzerinde bulunan vidaları yıldız tornavidayla gevşetin. Vidaları gevşettikten sonra musluğun başlıklarını elinizle çekerek musluktan çıkartın.
  • Salmastrayı¹ iki ağızlı anahtarla musluktan çıkartın. Çıkartırken salmastraya zarar vermeyin. Salmastra musluk başlıklarının musluğa sıkışmasını sağlar. Salmastra zarar gördüğünde musluğun kapakları tam sıkıştırılamaz ve musluktan su sızar.
  • Salmastra üzerinde bulunan eskimiş contayı düz tornavidayla çıkartın.
  • Yeni contayı salmastranın üzerine elinizle takın. Ardından çıkarttığınız salmastrayı elinizle musluğun gövdesine takın. Daha sonra iki ağızlı anahtarla salmastrayı sıkın.
  • Musluğun başlıklarını elinizle musluğa takın. Musluğun başlıklarına, gevşettiğiniz vidaları yıldız tornavidayla sıkın ve başlıkları musluklara sabitleyin. Son olarak, vidayı sıktıktan sonra musluk başlığının kapaklarını elinizle takın.

Bu bilgiler ışığında sızdıran musluklarınızı kolayca tamir edebilirsiniz.

¹Biri hareketli, diğeri sabit bulunan iki makine parçası arasında sızdırmazlık sağlayan parçalara salmastra denir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu