Mutfağı Pahalı Gösterecek 10 Öneri

Bazen ufak dokunuşlar ile yaşam alanlarımızı dönüştürebiliriz. Mutfakta uygulanacak birkaç ekonomik yöntem ile mutfağınızın görüntüsünü değiştirebilirsiniz.

Mutfak sadece yemek hazırlamak için değil, eve mutluluk veren bir yaşam alanı olarak da son derece büyük bir önem taşır. Mutfağın görünümünü birkaç ufak değişiklikle güncelleyebilir, küçük bir bütçe ayırarak daha pahalı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

1. Donanımları yenileyin

Bir mobilyanın donanımlarının görünümü mobilyanın bütününü etkiler. Mutfaktaki donanımları değiştirerek, mutfağın genel havasını değiştirebilirsiniz. Örneğin, mutfak çekmece ve dolaplarının kulplarını değiştirerek, mutfağınıza bambaşka bir hava katabilirsiniz.

2. Daha açık bir renge boyayın

Duvarlarda ve dolaplarda kullanılacak daha açık renk bir boya,  mutfağı daha büyük ve haliyle daha zengin gösterir. Açık renkler ışığı yansıttığı için çizik gibi bazı kötü görüntüleri de saklar.

3. Dolap kapaklarını yenileyin

Eski dolaplarınızın kapaklarını yenileyebilir ya da zımpara ve boya ile farklı bir renge boyayabilirsiniz. Bazı bölmelerde camdan kapaklar da tercih edebilirsiniz.

4. Işıklandırmayı değiştirin

Işık dekorasyonda çok önemli bir unsurdur. Mutfaktaki ışıklandırmayı elden geçirerek, bambaşka bir atmosfer yaratabilirsiniz. En çok kullanılan yaşam alanı olan mutfaktaki ışığı arttırarak, enerji seviyesini de arttırabilirsiniz.

5. Sanat eserleri kullanın

Mutfak duvarlarına sanat eserleri asarak, mutfağı zengin bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Büyük ve gösterişli parçalar kullanmaktan çekinmeyin. Böyle parçalar mutfağı daha büyük gösterecektir.

6. Mutfak araçlarınızı paslanmaz çelik rengine boyayın

Halen çalışmakta olan mutfak araçlarınızı yenilemek için paslanmaz çelik rengine boyayın. Bu sayede, mutfağınızdaki araçlar son model bir görünüme kavuşacaktır.

7. Pencerelerinizi giydirin

Pencerelerinizi istediğiniz renk ve desende giydirerek, mutfağınızın dekorasyonunu mutlak bir şekilde değiştirebilirsiniz. Pencerelerde seçeceğiniz renk ve desenin mutfağın geri kalanı ile uyumlu olmasına özen gösterin.

8. Yemek masanızı stilize edin

Yemek masanıza bir orta süsü ve taze çiçekler yerleştirerek, masanın canlanmasını sağlayın. Masanın konumuna ve şekline göre farklı kumaş ve yastıklar da kullanabilirsiniz.

9. Eski meyve tabağınızı yenileyin

Mutakta duran eski meyve tabağınızı ya da buna benzer dekoratif elemanları yenileyin. Bunu yaparken uyumlu renkleri baz alarak, gösterişli bir etki yaratabilirsiniz.

10. Küçük mutfak aletlerini kaldırın

Mutfaktaki dağınıklığı ortadan kaldırarak, hiç para harcamadan daha güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Tost makinesi, blendır ve kahve makinası gibi mutfak araç gereçlerini göz önünden kaldırın. Dağınıklık daima mekanın görünümünü aşağıya çeker.

Küçük bütçeler ayırarak, kısa bir süre içinde mutfağınızı baştan yaratabilirsiniz. Evin en önemli yaşam alanı olan mutfakta yapılan her değişiklik, evin genelindeki atmosferi de olumlu yönde etkileyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu