Mutfak İçin İpuçları

Hem göze hoş görünecek, hem de kolay hareket edebileceğiniz bir mutfak yaratmanız için işinize yarayacak bilgiler.

Mutfağa bir şekil vermeden önce mutlaka bir plan yapmalısınız. Yaptığınız plan dahilinde hareket etmek, içinizi kolaylaştıracaktır.

Mutfağınızda daha pratik olmak istiyorsanız, endüstriyel mutfak araçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Mutfak dekorunda modern bir tarzdan yanaysanız, endüstriyel tipi bir ocak mutfağınıza hoş bir hava katacaktır.

Yemek yaparken, daha hızlı hareket etmek için yemek gereçlerini ve mutfak aletlerini duvara monte ettiğiniz bir askıya asabilirsiniz. Ya da ocağa yakın bir yerde içinde sadece mutfak gereçlerinin bulunduğu bir çekmece oluşturabilirsiniz.

Mutfağınızda hoş bir görüntü oluşturmak için, duvarın bir bölümünü duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Kahve makinesi, mikser gibi küçük mutfak aletlerini oluşturduğunuz köşeye yerleştirebilirsiniz. Yanına küçük bir abajur koyarak, hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Farklı bir görünüm elde etmek için, mutfağın yarısını mermerle, yarısını paslanmaz çelikle kaplayabilirsiniz.

Muhallebi yaptığınızda, soğuduktan sonra üzerinde oluşan kaymak tabakasını engellemek için, muhallebileri kaselere koyar koymaz, soğumasına izin vermeden streç film ile sararak buzdolabına yerleştirin. Bu şekilde, kaymak tabakasının oluşumunu engellemiş olacaksınız. Buzdolabında saklarken hava alıp da kuruyan peynirleri ufak bir şekilde doğrayın. Doğrama işlemi bitince, bir kavanoza doldurun ve üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin. Bu şekilde yumuşayan peynirleri, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Börek yaparken en büyük sıkıntılardan biri de kabarmamış ve çiğ kalmış böreklerdir. Bunu engellemek için, buzdolabında sakladığınız pişmemiş böreği fırına koymadan önce üzerine soda dökün ve o şekilde fırına verin. Börekler fırından çıktığında, farkı göreceksiniz. Mutfakta bu püf noktalarına dikkat ederek, işlerinizi daha kolay ve daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Mutfakta işlerinizi kolaylaştıracak ve size rehber olacak öneriler:

1. Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için  soğuk ve tuzlu suyla dolu bir kaba koyun. Yumurta eğer batarsa tazedir.

2. Maydonoz saplarını atmayın, buzlukta saklayın. Çorba ve dolma yaparken tencerenin içine atacağınız bu saplar oldukça lezzet verecektir.

3. Sarımsakları kolayca soymak için soğuk suyun içerisine koyup kısa bir süre bekletin. Sarımsak kabukları kendiliğinden ayrılacaktır.

4. Patateslerin filizlenmesini önlemek için aralarına elma atın.

5. Kavanozları  kolayca açmak için bulaşık eldiveni giyip kapağı açmayı deneyin.

6. Mısır kaynatırken suya bir tatlı kaşığı şeker atın. Mısırın doğal tatlığı ortaya çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu