Mutfağınızda Et Kokusundan Kurtulun

Et kokusu nasıl giderilir? Mutfağınızı saran et kokusundan kurtulmak için işte size küçük bir tüyo.

Kimine göre her gün yapılması gereken bir görev, kimine göre bir sanattır yemek pişirmek. Yemek saati geldiğinde mutfakta bir telaş başlar. Koşturmaca içinde geçer o hazırlık süresi. Tam pişirme işlemi bitti, ‘‘oh’’ diyeceğiniz an da burnunuza o rahatsız edici koku gelir. Mutfağınızı saran et kokusundan kurtulmak için işte size küçük bir tüyo.

Eti haşladığınız tencerenin içine kabuğu soyulmuş küçük bir soğan, birkaç tane karanfil ya da bir defne yaprağı koyabilirsiniz. Bunlar hem etinize lezzet verecek, hem de mutfakta sizi rahatsız eden kokudan kurtulmanızı sağlayacak.

Kaz,  ördek ve av hayvanlarının eti ağır kokulu olabilir. Bu kokuları gidermek için, etler un ile ovularak yarım saat kadar unun içinde bekletilir. Böylece, ağır kokuların oluşması önlenir.

Et kokusundan kurtulmak için, et haşlanılan tencere içine bir defne yaprağı ve birkaç tane karanfil ya da kabuğu soyulan bir tam soğan koyulur. Böylece hem et kokusu rahatsızlık vermez, hem de etin tadı farklı bir lezzete kavuşur.

Not: Etlerin daha lezzetli olması için bir kahve fincanı süt, bir kahve fincanı zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyunu karıştırın. Daha sonra bu karışımı etle harmanlayın. 12 saat kadar buzdolabında bekletin.

Not: Et yemeklerinde en sağlıklı yöntem eti yavaş yavaş pişirmektir. Bunun yanında; etin içi ve dışının aynı oranda pişmesine dikkat etmenizi öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu