Mutfağınızda hijyen sağlayın

Bir evin yaşanılabilir olması için gereken ilk şey temizliğidir. Odalar, banyo, salon, mutfak… Mutfak bir evde en temiz olması, hijyenin en çok sağlaması gereken yerdir. Mutfağınızda nasıl hijyen sağlayabilirsiniz?

Mutfakta kullandığınız elbezi, önlük, havlu gibi tekstil ürünleri zannettiğinizden daha çabuk kirlenir. Bu ürünleri sık sık yıkamalısınız. Buzdolabınıza dökülen yiyecekleri bekletmeden temizlemelisiniz. Aksi durumda, dökülen gıda, döküldüğü yerde leke bırakacağı gibi, zaman içinde de bakteri oluşmasına neden olacaktır. 

Kapı ve dolap kolları gibi mutfakta sık sık temas içinde bulunduğunuz yerler birer bakteri yuvası olabilir. Buraların temizliğini ihmal etmemelisiniz. Tuzluk, biberlik gibi sofrada her daim kullanılan eşyaları yerine kaldırmadan silmelisiniz. Mutfağa girmenden önce ellerinizi yıkamalısınız. 

Mutlaka yaptığınız yemeğin tadına bakmak isteyeceksiniz. Yemeklerin tadına, yemek pişirirken kullandığınız kaşık yerine çekmeceden aldığınız temiz bir kaşıkla bakmalısınız. Daha sonra o kaşığı ayırmalısınız. 

Paslanmış hiçbir eşyayı mutfakta tutmamaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu