Bıçak Çeşitleri

Mutfakta mutlaka bulunması gereken bıçak çeşitleri nelerdir?

Her mutfakta rahat çalışabilmek için iyi kalitede birkaç bıçak olması gerekir. Yemek pişirmenin ön hazırlıkları aşamasında kullanılan bıçaklar sonucu da etkiler. En iyi kalitede bıçaklar karbon çelik karışımı bıçaklardır, sapının ise tahtadansa plastik olması hem bulaşık makinası, hem de kullanım açısından kolaylık sağlar.

Mutfakta Bulunması Gereken Bıçaklar

Aşçı Bıçağı: Genellikle 20 cm uzunluğunda olan aşçı bıçakları, el büyüklüğünüze göre daha büyük, ya da daha küçük olabilir. Bu bıçağı hemen hemen tüm mutfak işlerinizde kullanabilirsiniz.

Soyma Bıçağı: Mutfağınızda soyma bıçaklarından birkaç farklı çeşit bulundurmanızda fayda var. Bu bıçakları soyma işlemi için kullanacaksınız. Genellikle 7 cm ile 12 cm uzunluk arasındadırlar, kavisli ve düz ağızları olabilir.

Testere Dişli Ekmek Bıçağı: Testere dişli bir ekmek bıçağı da mutfak için vazgeçilmezdir. Bu bıçak ekmeği kesmek, kekleri katlara ayırmak, domates kesmek ve büyük meyve ve sebzeler için gereklidir.

Mutfağınızda bu bıçakları bulundurarak, yemek pişirmeden önceki hazırlıklarınızı kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Mutfakta bıçaklarınızı tehlike arz etmeyecek şekilde yerleştirmeniz çok önemlidir. Bunun için bıçak blokları iyi bir çözüm olabilir. Bıçaklarınızın sürekli keskin olması, çalışırken sizi rahatlatacaktır. Bunun için belli aralıklarla bileylenmeleri gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu