Mutfağınızdaki yiyecekleri düzenleyin

Mutfakta, birkaç düzenleme ile yiyeceklere daha çok yer açın.

Mutfağınızda yiyecekler bazen yığılma yapar. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler, çürümüş sebzeler ve kullanmayı unuttuğunuz malzemeler karmaşaya neden olur ve işinizi zorlaştırır. Bunun için kileri kullanın.

Yiyecekleri türlerine göre, şişeler, kutular ve poşetler olarak, sınıflandırın ve kilere yerleştirin.  Yaptığınız sınıflandırmayı, yiyeceklerin üzerlerine ne olduklarını yazarak tamamlayın.

Yüksek raflara hafif kutuları yerleştirin. Bu şekilde olası kazaları da engellemiş olursunuz.

Dökülebilecek yiyecekleri, açılması zor kapaklı kaplara yerleştirin. Kolayca açılan kaplara yerleştirmeniz durumunda, kapak açılıp içindeki yiyecekler etrafı kirletir. Aynı boydaki kutular için ayırıcı aparat kullanın.

Hamur işlerinde kullandığınız un ve kabartma tozu gibi ürünlerin ağzını zımbalayın. Hava almasını engelleyin. Bu şekilde hem ürünlerin bozulmasını hem de haşere oluşmasını engellemiş olursunuz. Tercihe göre, ürünleri cam kavanozlarda da saklayın.

Evinizin tamamında önemli olan depolama ve saklama işlemi, mutfak için de büyük önem taşır. Dikkat edeceğiniz birkaç ayrıntı ile mutfağınızdaki kullanım alanınızı genişletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu