Mutfak Aydınlatması İçin Öneriler

Mutfağınız gözünüze karanlık ve basık geliyorsa, yapacağınız değişikliklerle mutfağınızı daha ferah ve aydınlık bir alan haline getirebilirsiniz. Mutfağınızdaki doğru ışık kaynağını yakalayın.

Mutfakta doğal bir aydınlık yaratmak için ilk olarak, mutfak penceresini mevcut boyutundan biraz daha genişletmelisiniz. Pencere doğramalarını alüminyumla kaplayabilirsiniz. Alüminyum ışığı yansıtacağı için bu da mutfağınızı aydınlatmaya yardımcı olacaktır.

Uygulayacağınız birkaç hile ile mutfağınızı aydınlık gösterebilirsiniz. Bunlardan biri de, mutfak duvar kaplamaları… Mutfak duvarlarınızı parlak seramiklerle döşeyebilirsiniz. Ayna etkisi yaratacak olan parlak seramikler, mutfağınıza derinlik hissi kazandıracaktır. Yer döşemeleri içinde tercihinizi granit taşlardan yana kullanabilirsiniz. Granit taşlarını duvar döşemelerinize zıt olarak, pürüzlü ve mad seçin. Zemin döşemeniz, duvar kaplamalarınızla birlikte mutfağınızda genişlik hissi yaratacaktır.

Mutfak dolap ve mobilya seçiminde ağırlığı beyaz ve yeşil renkten yana kullanın. Yeşilin dinamikliği mutfağınızı ferahlatacaktır.

Mutfağınızı aydınlatmak için; tepeden aydınlatmaları seçin. Bölgesel aydınlatma mutfağını olduğundan küçük göstereceği gibi, uyguladığınız tepeden aydınlatma ile mutfağınızın geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Her mutfak aynı olacaktır diye bir kaide yok. Mutfağınızı tasarlarken zevkinizi, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.

Öncelikle mutfağınızda ışığın nerden geldiğini belirleyin. Mutfak kapısından geliyorsa, kapıyı genişletip, ışığın daha yoğun olmasını sağlayabilirsiniz. Mutfak penceresinden gelen ışık daha fazlaysa, pencerelerinizi büyütebilir, hatta duvardan duvara cam panel yaptırabilirsiniz. Mobilya kapaklarında ve masada cam kullanın. Cam ışığın daha doğru yayılmasını sağlayacaktır. Mutfağınızda, parlak yüzeyler ve açık renkler kullanın. Bu şekilde, ışık gelmediği zamanlarda dahi, mutfağınız aydınlık olmaya devam edecektir. Ağırlıklı olarak cam kullanacağınız mutfağınızda, ahşap malzemelere de yer vererek, dengeyi sağlayabilirsiniz.

Doğru ışığın kaynağını belirleyerek, mutfağınızın sürekli aydınlık olmasını sağlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu