Mutfağınızı Kullanışlı Hale Getirin

Çoğu kişi için evin tüm odaları bir yana mutfağı bir yanadır. Diğer odalar ne kadar küçük olursa olsun, mutfak yeterince ferah ve kullanışlı olsun istenir.

Küçük dahi olsa mutfağınızı geniş ve kullanışlı hale getirmek elinizde. Üstelik bunun için alışveriş yapmanıza gerek yok. Aksine fazlalıklardan kurtulmanız gerek.

Fazlalıklardan Kurtulun

Mutfak Eşyalarını Doğru Depolayabilmek için Öneriler

Mutfağınız kullanmadığınız mutfak robotları, kap kacak ve bilimum eşya ile dolu ve mutfağınızın küçük olduğundan şikayet ediyorsunuz. Öncelikle bu fazlalıklardan kurtulun. Kullanmadığınız hiçbir eşyayı mutfağınızda tutmayın. Tezgahtaki her bir fazlalık hareket alanınızı kısıtlayacaktır.

Fazla eşyaları ya bir ardiyeye kaldırın ya da ihtiyacı olan birilerine verin. Fazla oldukları için sakın çöpe atmayın. Sizin işinize yaramayanlar, başkalarının ihtiyacı olabilir.

Çok Amaçlı Ürünler Tercih Edin

Küçük Mutfak

Her bir işlem için ayrı bir araç alacağınıza, birden çok işlem yapabilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Çok amaçlı mutfak ürünleri hem işinizi pratikleştirir hem de fazla yer kaplamaz.

Bir işlem için bir aracınız varsa, aynı işlem için gerekmedikçe ikinci bir ürün satın almayın. Böylece mutfakta yığılmaları engellemiş olursunuz.

Duvarları Beyaza Boyayın

Mutfak Dekorasyonu

Temizliği zor olsa da beyaz her mekana ferahlık verir. Özellikle küçük bir mutfağız varsa, duvarda tercihiniz kesinlikle beyazdan yana olmalıdır.

Beyaz renk, mutfağınızı daha fazla ışık almasını sağlar ve böyle bir ortamda yemek yapmak da daha keyiflidir.

Mutfakta Halıdan Vazgeçin

Lake mutfak dolabı

Özellikle büyük halılar mutfağı daha dar gösterecektir. Kocaman bir halı yerine kalebodur ya da fayansları serbest bırakın. Elbette zeminin temizliğine dikkat ederek.

Böylece halıya yağ sıçrayacak derdinden kurtulmuş olursunuz ve mutfak temizliği de kolay ir iş haline gelir.

Minik Perdeler Kullanın

Küçük Mutfaklar

Mutfağın ışık alması çok önemli. Duvarlarınızı beyaza boyadınız, fakat gün ışığından faydalanamıyorsunuz, bu durumda mutfağınız ferah olamaz. Bu sebeple kocaman perdeler yerine minik perdeler tercih etmelisiniz.

Mutfağın karanlık olması pek iç açıcı bir durum değildir. İzin verin de gün ışığı mutfağınıza dolsun. Dolsun ki leziz yemekler yapabilin.

Açık Renk Mutfak Dolapları Tercih Edin

Mutfak Dolaplarının Üstü

Mutfak dolaplarınızı açık renk olanlardan seçmelisiniz. Mümkünse beyaz renk olanları tercih edin. Bunu istemiyorsanız buzlu camları olan dolapları da tercih edebilirsiniz. Böylece mutfağınıza derilik katabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu