Mutfağınızı temizleyin

Evinizin her yerinin temizliği önemlidir. Söz konusu mutfak olunca, gösterilen özen daha da artar. Mikrop ve bakterilerin mutfağınızdan uzak durması için mutfağınızı nasıl temizleyebilirsiniz?

Mutfağınızı temizlemeye başlamadan önce, temizlikte kullanacağınız malzemelere karar verip, ilk iş olarak onları temin etmelisiniz.

Duvar ve yerlerin temizlenmesi

Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra, temizliğe duvar ve tavanlardan başlayabilirsiniz. Duvarlarınız fayans ise; duru suyun içine bir damla sirke damlatıp, fayanslarınızı öyle silin. Bu fayanslarınızın parlamasını sağlayacaktır. Zemininiz ahşap ise, temizliğinde ahşap temizleyicileri kullanmalısınız. Halı kullanıyorsanız, elektrikli süpürge ile temizleyebilirsiniz.

Elektrikli eşyaların temizlenmesi

Buzdolabınızı tamamıyla boşaltın. İçini boşalttığınız dolabın raflarını çıkartın ve yıkayın. Buzdolabı raflarının kurumasını beklerken, bir sünger yardımıyla dolabın içini iyice silin. Deterjanlı su ile sildiğiniz dolabı daha sonra durulayın. Dolabın içi bittikten sonra aynı süngerle dolabın dışını da temizleyin. Silme ve durulamadan sonra rafları ve yiyecekleri tekrar dolaba yerleştirebilirsiniz. Derin dondurucuyu temizlerken sıcaklık ayarını kapatmayı unutmayın. Dolap bittikten sonra aynı işlemi, fırın, tost makinesi, su ısıtıcıları ve diğer elektrikli aletleriniz için de tekrarlayın. Yalnız bu elektrikli aletleri temizlerken mutlaka fişten çekin. Mutfağınızdaki elektrikli aletleri süngerle temizleyebileceğiniz gibi, sıvı krem deterjan ile ovabilir ya da nemli bir bezle silebilirsiniz.

Raf ve dolapların temizlenmesi

Dolaplarınızı boşaltın ve temiz bir bezle silin. Kuruyan dolap içlerinin toz olmaması için, dolap içi kaplama kağıtlarıyla kaplayabilirsiniz. Kaplama işlemi bittikten sonra eşyalarınızı tekrar dolaba yerleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu