Mutfağınızı Yenilerken Tasarruf Edin

Yemek yaparken zaman harcadığınız, ailenizle birlikte yemek yiyip iyi vakit geçirdiğiniz ve değişikliğe ihtiyaç duyduğunuz mutfak dekorasyonunuzu tamamen yenilemek size biraz pahalıya mal olabilir. Bunun yerine mutfağınıza dekoratif objeler ekleyerek ya da yıpranan bölümleri onararak havasını değiştirebilirsiniz.

Değiştirilebilir renk hâkimiyeti

Dekorasyonda sık sık değişiklik yapmayı seven biriyseniz, mutfağınızın dekorasyonunda kullandığınız mobilya, büyük ev aletleri gibi uzun süre kullanacağınız eşyalarda sade renkler tercih edip; çerçeve, saksı, kavanoz, baharatlık, avize tablo gibi aksesuar ya da objeler ile renk hâkimiyetini sağlamalısınız. Böylece, istediğinizde düşük maliyet ile değişiklikler yaparak yenilenmeyi sağlayabilirsiniz.

Aksesuarların büyüsü

Aksesuar kullanımı, evin diğer bölümlerinde olduğu gibi mutfakta da önemlidir. Çerçeve, not panosu, baharatlık ve diğer objelerin üretilen yüzlerce seçeneği arasından yapacağınız doğru seçimle, mutfak dekorasyonunuza sihirli bir dokunuş yapabilirsiniz.

Mutfak dolapları

Mutfak dolaplarının kulpları zaman içerisinde zarar görebilir ya da artık siz, farklı tasarımda bir kulp kullanmak isteyebilirsiniz. Hatta yeni bir renk hâkimiyeti oluşturmayı düşünüyorsanız kulpları da diğer objelerle kombinleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler, tasarım ve rengine karar verdikten sonra, kaç adet dolap kulpuna ihtiyacınız olduğunu belirlemektir.

Dolap kapakları zaman aşımına uğramış ise, tamamen değiştirmek yerine, sadece kapakları değiştirebilirsiniz.

Bitkilerin canlandırıcı etkisi

Bulunduğu ortama canlılık katan bitkiler, mutfağınızı hareketlendirmek için de iyi bir seçenektir.

Yemek masası üzerinde görkemli bir çiçek bulundurabileceğiniz gibi, camın önünde küçük saksı bitkilerine yer verebilirsiniz. Mutfağınız geniş ise, uygun bir yerde büyük dekoratif bir saksıda minyatür ağaç yetiştirmek ilgi çekici olabilir.

Koltuk yüzleri

Yemek masasını çevreleyen deri ya da kumaş koltukların yüzeyleri zamanla aşınır. Bu durumda, dekorasyondaki ahengi bozmayacak bir desen belirledikten sonra koltuk yüzlerini yeniletebilirsiniz. Aynı desenle mutfaktaki sandalyelere de yastık yaptırabilirsiniz.

Mutfakta Aydınlatma

Aydınlatmanın, diğer yaşam alanlarında olduğu gibi mutfakta da büyük önemi vardır.

Objeleri aydınlatma ile vurgulamak, mutfak için çok uygun bir yöntem değildir. Kişilerin daha çok yeme içme ihtiyaçlarını karşılamak için burada bulundukları unutulmamalıdır. Dolayısıyla aydınlatma yapılırken tezgâh, mutfak dolabı, raf gibi alanları odaklayarak bireylerin işini kolaylaştırabilirsiniz. Yemek masanızı aydınlatmak içinse sarkıt lambalar kullanabilirsiniz. Tercih edilen aydınlatma alternatiflerinin düşük enerjili ürünler olmasına dikkat etmelisiniz.

Unutmayın ki, tasarruf etmenin her zaman bir yolu vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu