Mutfak Adası Alırken Bilmeniz Gerekenler

Mutfak adası alırken bu önerileri göz dikkate alın. Mutfağınızın bütünleyici unsuru olan mutfak adası için birkaç ipucu.

Dekoratif görünümü kadar, mutfak adasının işlevselliği de önemlidir. Sadece masa şeklinde ortada duran bir adanın, mutfağınızı daraltmaktan başka bir görevi olmayacaktır. Mutfak adası alırken, evye, çekmece, dolap ve ocak barındırmasına dikkat edin. Bu şekilde işlevsel hale gelen ada, tezgâhtaki yükü hafifletecektir. Mutfak adasını, aynı zamanda yemek masası olarak da kullanabilirsiniz.

Müsait yer olduğu takdirde, yemek yenecek kısmı biraz daha geniş tutup, adayı bar olarak da kullanabilirsiniz. Bu şekilde kahvaltı ve yemek saatlerinizi de, yemek odasında sofra hazırlamak için tüketmemiş olursunuz. Ocağın da bulunacağı mutfak adasının üzerinde, davlumbaz olmasına dikkat edin. Yemek kokularının, mutfağınızda ve evinizde kalmaması için, davlumbaz seçimine özen gösterin. Mutfağınızın büyüklüğüne göre alacağınız mutfak adası, mutfağınızı olduğundan büyük gösterecektir. 

Mutfak Adası Yaptırmadan Bilmeniz Gerekenler

Ada üniteler, mutfakta kullanım kolaylığı ve düzeni sağlar. Bu üniteleri satın alırken, dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır:

Yapmanız gereken ilk şey, mutfakta ada üniteyi nereye yerleştireceğinize karar vermektir. Mutfaktaki alanı doğru kullanmak çok önemlidir. Ada üniteler, genelde mutfağın ortasına yerleştirilir ve her yerden kolay ulaşım sağlanır. Bu da, ada üniteyi mutfağın merkezi haline getirir. Ancak, ada üniteyi çok sık kullanıyorsanız, pencere kenarında bir yere konumlandırabilirsiniz. Bu sayede, hem gün ışığından, hem de manzaranın güzelliğinden faydalanabilirsiniz. 

Ada ünitenin yerine karar verdikten sonra, yerleştirilecek alanın büyüklüğünü ölçün. Bu sayede, aldığınız ünite mutfağınıza tam oturur. 

Ada ünitenin büyüklüğüne karar verdikten sonra, ihtiyaçlarınız doğrultusunda, ada ünitenin tipine karar vermelisiniz. Sadece kahve ve tost makinenizi üstüne koymak isterseniz, sınırlı depolama alanı olan dar üniteler sizin için uygundur. 

Eğer bütün elektrikli mutfak gereçlerinizi ada ünitede tutmak istiyorsanız, geniş dolapları olan bir ünite seçin. Farklı modellerde, dolap sayıları ve büyüklükleri farklılık gösterir. 

Bütçenize uygun ve en kaliteli malzemeden yapılmış olan ünitelere yönelin. Alışverişe çıkmadan önce bir bütçe belirleyin ve mağazaları gezerken, bu bütçenin dışına çıkmayacak modelleri değerlendirin. Ada üniteler genellikle pahalıdır, ancak bütçenize uygun modeller bulabilirsiniz. Alışverişe çıkmadan önce, mağazaların internet sitelerini ziyaret ederek, fiyatlar hakkında ön bilgi edinebilir ve bütçenizi daha gerçekçi oluşturabilirsiniz. 

Ada ünite satın alırken bu noktalara dikkat ederek, şık ve ekonomik bir mutfağa kavuşun. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu