Mutfak Aksesuarları – Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Mutfak aksesuarları mutfağın genel dekorasyonu ile uyumlu olmalıdır. Mutfakta hangi aksesuarlar kullanılır? Mutfak aksesuarları nasıl seçilir?

Mutfak dekorasyonunda aksesuar seçimi önemlidir. Mutfakta kullanılacak aksesuarlar yalnızca dekoratif özellikte değildir. Bu sebeple aksesuar seçiminde işlevsellik ön plana çıkmalıdır.

Mutfak Aksesuarları

Mutfak Aksesuarları Nasıl Olmalıdır?

Mutfak takımları mutfakta bulunan beyaz eşyalarda kullanılır. Günlük yemeklerde kullanılan masa örtüleri Amerikan servisleri, peçeteler de mutfaktaki önemli aksesuarlardandır. Bu örtülerde çiçek motiflerinin yanı sıra meyve motifleri tercih edilebilir. Mutfak ve yaşam alanı arasında kullanılan renk ve stilin birbiriyle uyumlu olmasında dikkat edilmelidir. Salondaki aksesuarların aksine mutfak aksesuarları sadece mutfağa renk getirmekle kalmaz, aynı zamanda işlevseldir de. Fazla kalabalık bir mutfak hiç kullanışlı olmayacağından mutfak aksesuarları seçilirken amaca uygun olarak yeterli miktarda seçilmelidir. Fazlası sadece kalabalık oluşturur.

Her mutfakta tepsi olmalıdırç Servise ve sunuma özen gösterenler için tepsi olmazsa olmazdır. Sade ve klasik modellerinin yanı sıra, sıra dışı özel tasarımlarıyla da dikkat çeken tepsiler, malzemeleriyle de çok farklılıklar gösterir. Ahşap, hasır, çelik ve gümüşten yapılan tepsiler, fonksiyonel modelleriyle sıkça kullanılmaktadır.

Mutfak Aksesuarları

Yemek kitapları evin farklı bölümlerinde saklanabileceği gibi asıl saklanma yeri mutfaklar olmalıdır. Ufak bir masa, mutfak raflarından biri ya da geniş bir çekmece kitapları koymak için yeterlidir. Özel kitap rafları da yaptırabilirsini. Böylelikle sadece pratiklik değil, estetik açıdan da mutfaklar zenginleşmiş olur.

Mutfaklarda aydınlatma aksesuarları çok önemlidir. Aydınlatmayı bir kaç noktadan yapmak meânı daha ferah gösterir. Örneğin mutfak dolaplarının altına tezgâhı aydınlatacak şekilde sarı ışıklı bir florsan yerleştirmek yerinde olur. Bu, sürekli tavan aydınlatmasını kullanmamayı, dolayısıyla elektrikten tasarruf yapmayı sağlar. Çok parlak ışıklar kullanılmamalıdır. Mümkünse ışığın yoğunluğunu ayarlayabilecek yapıda aydınlatma aksesuarlarından yararlanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu