Mutfak aletlerinin temizliği

Zor kir ve lekeler için bazı püf noktaları

Çelik çaydanlıkların dış yüzeyinde oluşan kararmalar ve iç yüzeyinde oluşan kireç tabakası, en zor temizlenen yerlerden biridir. Yarım bardak üzüm sirkesi ile 1 yemek kaşığı tuzu karıştırıp bulaşık süngeri yardımıyla çaydanlığınızın dış yüzeyini yıkayın. Çaydanlığın iç yüzeyindeki kireç tabakasını temizleyebilmek için, patates kabuklarını çaydanlığın içine koyun ve üzerine su ekleyin. Çaydanlığı, içindeki patatesler ve su ile kaynatın. Daha sonra suyu boşaltın. Çaydanlığın içinin nasıl temizlendiğini göreceksiniz.

Buzdolabında uzun süre kalmış, bozulmuş yemeklerin kokusu buzdolabına siner ve çıkarılması oldukça zordur. Kokunun çıkması için, öncelikle buzdolabınızı deterjanlı suyla temizleyin. Daha sonra, limonu, kabuklarıyla beraber dilimleyip, buzdolabının en üst rafına koyun. Kısa süre sonra kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz. Her gün, limonları değiştirmeyi unutmayın. Zira, bozulmuş limon kokusu buzdolabınızı sarabilir.

Topraktan yapılmış güveçleri, kullanmadan önce sirkeli suyla doldurun ve bir süre bekletin. Güveçleri sirkeli suda bekletme işlemi bitince, bol su ile durulayın. Bu şekilde, oluşabilecek çatlaklara karşı, güvecinizi korumuş olacaksınız.

Bu bilgilerle, evinizde temizlenmesinin zor olduğunu düşündüğünüz yerleri kolayca temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu