Mutfak Aydınlatma Fikirleri

Mutfak evin en önemli yaşam alanlarından olduğu için doğru şekilde aydınlatılması da önem taşır.

 Mutfakta geçirilen zamanın konforlu olduğu kadar, huzurlu olabilmesinde aydınlatmanın rolü büyük. Doğru şekilde aydınlatma alternatiflerinin kullanıldığı bir mutfak, evdeki en ideal yaşam alanlarından biridir.

Mutfak dolapları: Mutfak dolapları için en ideal aydınlatma içten aydınlatmadır. Karanlık ve dağınık dolapları önlemek için mutfak dolaplarınızın kapakları açıldığında yanan aydınlatmalar en uygun çözümdür. Bu tarz aydınlatma ile dolaplarınıza cam raflar yerleştirebilirsiniz. Böylece ışık tüm dolap içinde yayılabilir.

Çalışma alanı: Mutfakta kendiniz için tasarladığınız bir çalışma alanınız varsa, bu alanı en iyi şekilde aydınlatmak çalışmanızın kalitesini arttırır. Aydınlatmanın önünüzde olmasını sağlayarak, çalışma alanınızın üzerine kendi gölgenizin düşmesini engelleyebilirsiniz. Bu aydınlatmaların gömme olması avantaj sağlar; yağ ve kir tutma oranı azalır.

Mutfak adası ve yemek alanı: Bu bölümde dekoratif ve asılı aydınlatma kullanabilirsiniz. İdeal olarak bu bölgedeki aydınlatmanın kafa hizanızdan yukarıda, yumuşak ışıklı olması ve odayı eşit ölçüde aydınlatması gerekir. Bu aydınlatmayı diğerlerinden ayrı kontrol edebiliyor olmanız fayda sağlar.

Mutfak geneli: Özellikle geceleri sık uyanan insanlar mutfakta küçük aydınlatma alanlarını tercih eder. Bunun için yumuşak ışıklı, gömme, ayarlanabilir aydınlatmaları dolapların altına ya da üstüne yerleştirebilirsiniz. Dolap altlarındaki ışıklar aşağıya, dolap üstlerindeki ışıklar da yukarıya bakarsa, mutfağın genelinde yumuşak bir atmosfer oluşur.

Mutfağınız geniş ise, farklı kullanım alanlarına uygun aydınlatma çözümleri ile ışıklandırarak, evde dinlenebileceğiniz, huzurlu bir yaşam alanı yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu