Dekorasyon

Mutfak Dekorasyonu

Hayalinizdeki mutfak eski tarzda ya da modern bir mutfak olabilir. Tercihinize göre, bembeyaz, rengarenk, ahşap, paslanmaz çelik ya da taş malzemeler kullanabilirsiniz. Kendi tercih ve ihtiyaçlarınıza uygun bir dekorasyonla hayalinizdeki mutfağı yaratmanız mümkün.

Mutfak her evi yuvaya dönüştürebilme gücüne sahip, yaşayan bir alan. Mutfak dekorasyonu ne kadar doğru planlanırsa, mutfakta geçirilen zaman da o kadar uzun ve keyifli olur. Mutfağın canlı ve yaşam dolu olduğu bir ev, sımsıcak bir yuvaya dönüşür.

Arzu edilen mutfak stili, kullanılacak malzemeler, mutfağın büyüklüğü gibi faktörler mutfak dekorasyonu ile ilgili kararları da direkt olarak etkiler. Mutfak planlaması yaparken, mutfağın büyüklüğüne bağlı olarak, misafirlerin ağırlanacağı, sohbet edilecek bir oturma gubunun bulunduğu bir mutfak ortamı da tasarlanabilir.

Mutfak Modelleri

Mutfak Sakinleri: Mutfağı planlarken, evde yemek pişirecek kişi sayısı, çocuk sayısı ve mutfakta misafirlerin ağırlanıp, ağırlanmayacağı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutfak Planı: Mutfakta çalışırken mutfak araç gereçlerinin, lavabonun, tezgahın ve genel anlamda çalışma alanının yerleşimi büyük önem taşır. Mutfak dekorasyonunda amaç; yürüme mesafesini azaltmak, depolama ve çalışma alanını arttırmaktır.

Yüzeyler: Mutfak dekorasyonunda kullanılacak malzemenin seçimi, mutfağın ve evin karakterini belirler. Mermer, paslanmaz çelik, seramik, cam gibi farklı malzeme alternatiflerinden sizin kullanımınıza ve zevkinize en uygun olanını seçmeniz, daha sonraki süreçte mutfakta rahat çalışabilmenizi mümkün kılar. Dolap, tezgah, mutfak araç gereçleri ve yer, malzeme seçiminin uygulanması gereken alanlardır. Mutfak malzemelerini seçerken, malzemenin bakım ve temizliği hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız da doğru karar vermenizi kolaylaştırır.

Depolama: Mutfakta yeterli depolama olması, tezgah üstlerinin boş ve çalışmaya hazır olması anlamına gelir. Açık depolama, malzemeler düzenli bir şekilde yerleştirilmiş ise, tercih edilebilir. Alt dolaplar ve adalar, hem depolama alanı, hem de çalışma alanı sağlar. Bir kiler için yer varsa, mutfağa gerçekten katma değer katar.

Modern Mutfaklar

Işıklandırma: Mutfakta genel ışıklandırmanın yanı sıra, lavabo, ocak ve çalışma alanlarının üzerinde bölgesel ışıklandırma bulunması da fayda sağlar. Genel ışıklandırmanın kısılabilir olması da mutfakta farklı yaşam zamanlarının oluşturulabilmesini mümkün kılar. Mutfağın bol gün ışığı alıyor olması da daima bir avantajdır.

Yerler: Mutfakta yerlerin malzeme ve rengini planlarken, estetik görünüm kadar, kullanım rahatlığı ve temizlik kolaylığı da önem taşır. Yerlerde kullanılacak malzemenin üzerinde uzun süre boyunca ayakta kalınabilir olması gerekir. Olası dökülmelerde kolayca temizlenebilir ve hemen leke göstermeyecek olması da tercih edilmelidir. Mutfaktaki farklı alanlar için farklı malzeme alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Mutfağın doğru şekilde planlanması ve dekore edilmesi, mutfakta çalışmayı büyük ölçüde keyifli ve kolay bir hale dönüştürebilir. Kullanım rahatlığı kadar, yaşam alanı olarak da planlanan bir mutfak, evin en keyifli bölümü haline gelebilir.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.