Mutfak Dekorasyonunda Kara Tahta Kullanımı

Mutfağınızda herhangi bir köşeyi ya da mutfağınızdaki eskimiş bir eşyayı kara tahtaya çevirerek değişik ve eğlenceli bir dekorasyon deneyebilirsiniz.

Çocukluğumuzda sınıflarda karşılaştığımız kara tahta ev dekorasyonuna yeni bir soluk getiriyor. Güzel bir mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız kara tahta kullanabilirsiniz. Siz de mutfağınızda herhangi bir köşeyi ya da mutfağınızdaki eskimiş bir eşyayı kara tahtaya çevirerek değişik ve eğlenceli bir dekorasyon deneyebilirsiniz.

Mutfağınızda hem eğlenceli hem de kullanışlı kara tahta kullanın. Mutfak dekorasyonu için mutfağınızın eskimiş dolaplarını değiştirmek yerine, kara tahta boyası alıp boyayarak, üzerine yazı yazılabilir hale getirin. Böylece istediğiniz her yeri kara tahta haline getirmiş olursunuz. Dolabın içinde ne olduğunu, mesajlarınızı, acil notlarınızı, şarkı sözleri gibi birçok yazıyı yazabilirsiniz. Mutfak dolapları haricinde, mutfak kapısı da kara tahta için uygun bir zemin olabilir. Gün içinde yapmanız gereken şeyleri, kapıyı açıp çıkmadan önce bir kez daha gözden geçirebilmek adına kara tahtayı kapınıza uygulayabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise mutfak duvarlarıdır. Kara tahtayı alıp duvara asabileceğiniz gibi, duvarı komple kara tahta haline de getirebilirsiniz.

Mutfağınızda hem işlevsel, hem de eğlenceli görünüm sağlayacak olan kara tahta tercih edin.

Mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız eskimiş buzdolabınızın kapağını, tezgahın üstündeki duvarı, kapınızın arkasını, yemek köşesini ya da göz önünde olan bir duvarı kara tahta boyası ile boyayarak mutfağınızda hoş bir dekoratif alan yaratabilirsiniz.

Buzdolabınıza iliştirdiğiniz notları, dağınık halde bulunan yemek tariflerini, yardımcınıza yapılmasını istediğiniz işlerle ilgili iletmek istediğiniz bilgileri, aklınıza gelen esprili sözleri ve daha pek çok şeyi yazarak süsleyeceğiniz kara tahta, yaşam alanınızı şık ve kullanışlı hale getirecektir.

Hobi mağazalarından ya da yapı marketlerinden makul bir fiyata edineceğiniz malzemelerle mutfağınızda rahatlıkla uygulama yapabilirsiniz.

Kara Tahta Boyası Nerelerde Kullanılabilir?

Kara tahta boyasını nerede kullanacağınızı yaratıcılığınıza göre belirleyebilirsiniz. Mutfak haricinde eskiyen ya da görüntüsünden sıkıldığınız objelere farklılık katmak, çalışma odası gibi alanlarında, kişisel eşyalarınızı kendinize özgün kılmak gibi alanlarda dekoratif bir öğe olarak kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız düz bir yüzeyi kara tahta boyası ile boyayabilirsiniz.

Eskiyen ama hâlâ kusursuz çalışan buzdolabının yenisini almak yerine, yüzeyini kara tahta boyası ile boyayarak yeni bir tasarım yapabilirsiniz. Üzerinde günün menüsüne, alışveriş listesine ya da kişisel notlara yer verebilirsiniz. Buzdolabının kendi renginden memnun olup, bu fikri beğenenlerdenseniz bir yanını ya da kapağının küçük bir bölümünü boyayarak da değişiklik yapabilirsiniz.

Mutfakta bulunan boş bir duvarı kara tahta boyası ile boyayıp, üzerinde çocuğunuzla birlikte resim yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz ya da yaratıcı çizimlerle dekoratif hale getirebilirsiniz.

Eskiyen mutfak dolaplarını tamamen kara tahta boyası ile boyayarak hem yenileme işlemi yapmış, hem de mutfağın havasını baştan aşağı değiştirmiş olursunuz.

Kara Tahta Yapımı

Büyük bir çerçeveyi ya da tabloyu yine kara tahta boyası ile boyayıp mutfağınızda bir duvara asarak klasik bir kara tahtaya sahip olabilirsiniz. Bu tahtayı yemekle ilgili notlarınızı yazmak için kullanabilirsiniz.

Kara Tahta Boyası ile Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Metal, plastik, kağıt, tahta, cam gibi hemen her yüzeye uygulanabilen kara tahta boyası ile boyama yaparken en iyi sonucu alabilmeniz için mutlaka iki kat boyama işlemi yapmalısınız. Ancak ikinci katı sürmeden birinci katın kuruduğundan emin olun. Aksi halde birinci katın yüzeyden sıyrılmasına sebep olabilirsiniz.

Birinci katı enine boyadıysanız, ikinci kat boyama işlemini cismin boyuna  yönde yapmalısınız. Birinci katı da ikinci katı da boyarken, fırça darbeleri sürekli aynı yönde, yani birinci katı boyarken  enine doğru darbeyle başladıysanız birinci katın tamamını bu yönde olmalı.

İz bırakmaması için yumuşak kıllı fırça ya da rulo kullanmalısınız. Boyanın sulandırılması da kesinlikle doğru değildir. Bu, boyanın cisme kara tahta özelliği vermesine engel olur.

Yeşil, koyu yeşil, turuncu, bordo, açık mavi, siyah gibi çeşitli renk seçeneklerine ve tonlarında alternatifleri olan kara tahta boyasını hangi alanda olursa olsun, uygulandığı bölgeye hareketlilik katacaktır.

Görsel: casasugar.com
Görsel: casasugar.com

Karat Tahta Boyası Nasıl Uygulanır?

Malzemeler:

  • Boyayacağınız alan
  • Kara tahta boyası
  • Tebeşir
  • Bez
  • Bant
  • Fırça

Nasıl Boyanır?

Öncelikle boyayacağınız alanı belirleyin. Bu alanın çevresini kalın bantlarla işaretleyebilirsiniz. Böylece boyayı alanın dışına taşırmamış olursunuz. Kara tahta boyası yoğun kıvamdadır ve kapatıcı özelliği vardır. Bu sebeple uygulaması kolaydır. Boyayı enine ve boyuna olmak üzere iki kat uygulamalısınız. İlk katı sürün ve kurumasını bekleyin. Boya çok çabuk kuruduğu için uzun süre beklemek zorunda kalmayacaksınız. Ardından ikinci katı da sürün.

Eğer sabit olmayan bir malzemeyi (duvara asmak için bir tahta gibi) boyadıysanız, boya iyice kuruduktan sonra boyadığınız aracı matkap yardımıyla yerine monte etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu