Mutfak Dolapları

Mutfak dolapları alırken ya da yaptırırken öncelikle dolabınızın hangi malzemeden üretileceğine karar vermeniz gerekir.

Mutfak dolapları ana gövde ve kapaklardan oluşur. Bu iki kısım farklı malzemeden üretilebilir.

Mutfak Dolapları Çeşitleri

Dolapların ana gövdelerinde ve kapak kısımlarında farklı malzemeler kullanılabilir. Gövde ceviz ve kayın gibi masif malzemeden üretilebilirken, MDF ve sunta plakalarından da yapılabilir.

Masif malzeme oldukça kaliteli ve uzun ömürlüdür, fakat bunun yanı sıra oldukça da maliyetli bir malzemedir.

Masif haricinde bir diğer kaliteli malzeme MDF’dir. MDF (Medium-Density-Fibreboard), odun liflerinin, sıcakta sertleşen sentetik reçine yapıştırıcılar ile karıştırılıp preslenmesi sonucu elde edilir.

MDF plakalarının üzerine melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale getiren dekor kağıdı ile kaplanır.

Sunta ise MDF ve masife göre daha basit bir malzemedir. Ekonomik açıdan daha uygun olması sebebiyle genellikle mutfak dolapları gövdesinde sunta ya da MDF tercih edilir.

Dolaplarınızın suyla temasında özen gösterebilecekseniz bu iki malzemeden birini tercih edebilirsiniz. Fakat MDF, suntaya oranla suya daha dayanıklıdır.

Sunta, darbelere karşı daha az dirençlidir. Mdf daha dayanıklıdır. Sunta daha hafif, MDF ise daha ağırdır. Sunta malzeme fiyat açısından daha ekonomiktir.

Mutfak Dolapları

Dolaplarınızın gövdesinin ardından kapaklarının hangi malzemeden yapılacağına karar vermelisiniz. Dolap kapaklarında da aynı malzemeler kullanılır, fakat bu malzemelerin üzerindeki kaplamaya göre kapaklar farklı isimler alırlar. Kapak çeşitleri ise; profil kapak, membran kapaktır.

Mutfak dolaplarının ana gövdeleri ahşap, dolap kapakları kaliteli malzemeden yapılmalıdır. Membran ve akrilik kapaklar çok ergonomiktir. Bu malzeme PVC bazlıdır ve  ısı yoluyla ahşap kapaklara sıvanır.

Dolap içerisinde yerleştirilen çekmeceler de mutfağınızda hem alan kazanmanızı sağlar, hem de mutfaktaki dağınıklığı ortadan kaldırır.

Pratik ve ergonomik mutfak dolapları modelleri ile mutfağınızı daha kullanışlı bir yer haline getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu