Mutfak Eşyalarını Doğru Depolayabilmek için Öneriler

Kaplar, tencereler, baharatlar, kavanozlar ve çeşitli mutfak eşyaları mutfaklarda genellikle yığılmış şekilde karşımıza çıkar. Küçük veya büyük bir eşya dolaplarda yer olmadığından çoğu zaman ortada durur. Birkaç küçük öneri ile mutfaklarda doğru bir depolama düzenine sahip olabilirsiniz.

Mutfak Eşyalarını Doğru Depolayabilmek için Öneriler

 1. Bir mutfakta her boş alana bir eşya koyarak boşlukları doldurmak düzensiz bir görünüme sebep olur. İlk olarak mutfağınıza bir yabancı gibi bakın ve gözünüze çarpan eşyaları toparlayın. Bu eşyalardan önemli gördüklerinizi sürekli olarak kullandığınız alana yerleştirin. Seçtiğiniz eşyaları sık kullanımınıza göre yerleştirin.
 2. Mutfağınızda saklı halde duran gizli alanlar oluşturun.  Bu alanlar raflar veya kolay yerleşim yeri sağlayacak mobilyalar olabilir.
 3. Mutfakta kullandığınız, baharat gibi gıdaları cam kavanozlara veya metal sepetlere yerleştirin. Böylece dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.
 4. Mutfağınız için satın aldığınız mobilyaları asıl işlevine ek işlevler ekleyerek de kullanabilirsiniz.
 5. eşyalarınızı mutfağın hangi alanında kullanıyorsanız oraya yerleştirin. Yemek araç ve gereçlerini ocağın hemen yanında depolamak bu duruma örnek gösterilebilir.
 6. Mutfağınızda çok fazla eşyanız varsa depolama alanını verimli şekilde kullanmaya özen gösterin. İşlevleri birbirine yakın olan eşyaları bir arada depolamak size zamandan kazandırabilir.
 7. Mutfağınızda bulunan dar alanları değerlendirmek isterseniz, dikey raflar güzel bir tercih olacaktır. Dikey raflarda çok fazla ürünü saklayabilirsiniz. Sürgülü bir tasarıma sahip dikey dolaplar seçmeniz hem işinizi kolaylaştırabilir hem de dekorasyona hoş bir görünüm katabilir.
 8. Açık raflarınızı değerlendirmek isterseniz bu raflara mutfak dekorasyonu ile bütünlük sağlayan sepetler veya kutular yerleştirebilirsiniz. Böylece açık raflarda kapasitesinin üzerinde eşya saklayabilirsiniz.
 9. Dolap raflarından ekstra alan elde edebilmek için, raf yükseltici iyi bir tercih olabilir. Raf yükseltici yardımı ile birçok eşyanızı rahatça yerleştirebilirsiniz.
 10. Mutfağınızdaki alanlardan daha fazla faydalanabilmek için iç içe geçebilen kaplar, bardaklar, katlanan sandalyeler kullanın.
 11. Yemek pişirirken kullandığınız kaşıkları, kepçeleri, çırpıcıları mutfak tezgahının üzerinde, dekorasyona uygun, küçük bir askılık yardımı ile, kek, kurabiye kaplarını ise uygun alana asarak veya şeffaf plastik kutuların içinde çekmecede depolayabilirsiniz.

Yapacağınız birkaç değişiklik ile mutfaklarınızda daha çok depolama alanını sahip olurken, düzenli ve kullanışlı bir görünüm elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu