Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Mutfak aydınlatması nasıl olmalı? Mutfak için hem fonksiyonel, hem de estetik özelliklerin bir arada bulunduğu aydınlatmalar kullanılabilir. Mutfak aydınlatması için öneriler.

Mutfağınız gözünüze karanlık ve basık geliyorsa, yapacağınız değişikliklerle mutfağınızı daha ferah ve aydınlık bir alan haline getirebilirsiniz. Mutfağınızdaki doğru ışık kaynağını yakalayın.

İhtiyaca uygun aydınlatma seçerek, mutfağınızı daha rahat kullanabilirsiniz.

Mutfakta kullanılacak aydınlatmalar, genel olarak sınıflandırılabilir. Bunlar; yemek hazırlama aşamasında, genel aydınlatma ve mutfak içerisinde yer alan yemek masasının aydınlatılması olarak belirlenebilir. Yemek hazırlarken kullanılacak aydınlatmalar, mutfak tezgâhını yeterince aydınlatmalıdır. Bunun için, gömme spotlar ya da dolap ile tezgâh arasında kalan bölüme ışıklı panel yaptırılarak kullanılabilir. Genel aydınlatma için, büyük bir aydınlatma tercih edilmelidir. Yemek masasının aydınlatılması için ise, uzama kısalma işlevini yerine getirebilen, helezon kordonlu bir aydınlatma tercih edilebilir.

Mutfağınızın gereksinimlerine uygun aydınlatmayı tercih ederek, mutfağınızda daha hoş vakit geçirebilirsiniz.

Mutfak Aydınlatma Fikirleri

Mutfakta doğal bir aydınlık yaratmak için ilk olarak, mutfak penceresini mevcut boyutundan biraz daha genişletmelisiniz. Pencere doğramalarını alüminyumla kaplayabilirsiniz. Alüminyum ışığı yansıtacağı için bu da mutfağınızı aydınlatmaya yardımcı olacaktır.

Uygulayacağınız birkaç hile ile mutfağınızı aydınlık gösterebilirsiniz. Bunlardan biri de, mutfak duvar kaplamaları… Mutfak duvarlarınızı parlak seramiklerle döşeyebilirsiniz. Ayna etkisi yaratacak olan parlak seramikler, mutfağınıza derinlik hissi kazandıracaktır. Yer döşemeleri içinde tercihinizi granit taşlardan yana kullanabilirsiniz. Granit taşlarını duvar döşemelerinize zıt olarak, pürüzlü ve mad seçin. Zemin döşemeniz, duvar kaplamalarınızla birlikte mutfağınızda genişlik hissi yaratacaktır.

Mutfak dolap ve mobilya seçiminde ağırlığı beyaz ve yeşil renkten yana kullanın. Yeşilin dinamikliği mutfağınızı ferahlatacaktır.

Mutfağınızı aydınlatmak için; tepeden aydınlatmaları seçin. Bölgesel aydınlatma mutfağını olduğundan küçük göstereceği gibi, uyguladığınız tepeden aydınlatma ile mutfağınızın geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Her mutfak aynı olacaktır diye bir kaide yok. Mutfağınızı tasarlarken zevkinizi, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.

Öncelikle mutfağınızda ışığın nerden geldiğini belirleyin. Mutfak kapısından geliyorsa, kapıyı genişletip, ışığın daha yoğun olmasını sağlayabilirsiniz. Mutfak penceresinden gelen ışık daha fazlaysa, pencerelerinizi büyütebilir, hatta duvardan duvara cam panel yaptırabilirsiniz. Mobilya kapaklarında ve masada cam kullanın. Cam ışığın daha doğru yayılmasını sağlayacaktır. Mutfağınızda, parlak yüzeyler ve açık renkler kullanın. Bu şekilde, ışık gelmediği zamanlarda dahi, mutfağınız aydınlık olmaya devam edecektir. Ağırlıklı olarak cam kullanacağınız mutfağınızda, ahşap malzemelere de yer vererek, dengeyi sağlayabilirsiniz.

Doğru ışığın kaynağını belirleyerek, mutfağınızın sürekli aydınlık olmasını sağlayın.

Mutfak, yemeklerin pişirildiği ya da keyifli aile yemeklerinin yenildiği, sıcacık bir mekân olma özelliği taşır. Tüm bu nedenlerle birlikte, farkında olarak ya da olmayarak mutfakta uzun saatler geçirilir. Burada geçirilen uzun zamanlarda işleri kolaylaştıran unsurlardan biri de aydınlatmadır. Aynı zamanda yemeğin kıvamını anlayabilmek, kullanılan malzemeyi iyi görmek ve hijyen açısından mutfak aydınlatmasının iyi olması gerekir.

Mutfak aydınlatmasında, çalışma tezgahının üzerine odaklanan aydınlatmalar tercih edilebilir. Tezgah veya yemek masası üzerinde, işlevsel olarak uzayıp kısalabilen aydınlatmalar da son derece kullanışlı olacaktır. Mutfak, yemek yemeye ve televizyon izlemeye müsait ise, yüze vuran spotlar yerinde, arka planda kalacak tarzda bir aydınlatma kullanılmalıdır.

Geniş bir alanı aydınlatmak için cam ya da plastik bir sarkıt ile yukarıdan aydınlatma yapılabilir.

Set arası aydınlatmalar, mutfaktaki aydınlatma üniteleri arasında önemli bir noktada bulunur.

Set arası aydınlatma, çalışma alanının yoğunlaştığı bölgeye etki eder. Led, spot ya da floresan modüllerden biri, set arası aydınlatma için tercih edilebilir. Bu sayede, yıkama ve hazırlama aşamaları daha da kolaylaşır. Led modüllü aydınlatmaların yay formundakiler tercih edilebilir. Böylece hem tasarruf sağlanır, hem de aydınlatmaya istenilen şekil verilebilir.

Dolapta aranılan eşyanın daha rahat ve kolay bulunabilmesi için, aydınlatmada hareket sensörlü modellerin kullanılması tavsiye edilir.

Mutfakta bulunan sabit masalar için, farklı ölçülerde sarkıt aydınlatmaların masa üzerinde kullanılması ile farklı bir kompozisyon oluşturulabilir.

Aydınlık ve kullanımı pratik bir mutfağa sahip olmak için, işe dolaplardan başlamak gerekir. Dolap rengini seçerken, açık tonlarda olanları tercih edin. Beyaz renkli dolaplar, mutfağın daha aydınlık olmasını sağlar.

Dolap şekillerini kullanımınıza uygun olarak seçin. Az kullandığınız tencereler için üst kısımlarda, yukarı doğru açılan kapaklı dolaplar yaptırın. Sık kullandığınız malzemelere kolayca ulaşabilmeniz için, tezgah üzerine iki sıradan oluşan raflar yaptırın. Peçete, havlu, folyo gibi malzemeleri saklamak için, minik raflardan oluşan bir ünite yaptırın.

Fayans seçiminde yine açık renkleri tercih edin. Fayansları, mutfak duvarlarının yarısına kadar döşetin. Kalan kısmı, koyu renkli bir boya ile boyayın. Bu durum mutfağa hareketlilik katacaktır. Mutfak, en fazla kirlenen bölüm olduğu için halı kullanacaksanız, koyu renkleri tercih edin.

Aydınlık bir mutfak için, renk seçiminde ağırlıklı olarak açık renkleri kullanın. Aralarda koyu renkler kullanarak, aydınlık ve hareketli bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Aydınlık Mutfak İçin Dekorasyon Fikirleri

Mutfak evin en önemli yaşam alanlarından olduğu için doğru şekilde aydınlatılması da önem taşır.

Mutfakta geçirilen zamanın konforlu olduğu kadar, huzurlu olabilmesinde aydınlatmanın rolü büyük. Doğru şekilde aydınlatma alternatiflerinin kullanıldığı bir mutfak, evdeki en ideal yaşam alanlarından biridir.

Mutfak dolapları: Mutfak dolapları için en ideal aydınlatma içten aydınlatmadır. Karanlık ve dağınık dolapları önlemek için mutfak dolaplarınızın kapakları açıldığında yanan aydınlatmalar en uygun çözümdür. Bu tarz aydınlatma ile dolaplarınıza cam raflar yerleştirebilirsiniz. Böylece ışık tüm dolap içinde yayılabilir.

Çalışma alanı: Mutfakta kendiniz için tasarladığınız bir çalışma alanınız varsa, bu alanı en iyi şekilde aydınlatmak çalışmanızın kalitesini arttırır. Aydınlatmanın önünüzde olmasını sağlayarak, çalışma alanınızın üzerine kendi gölgenizin düşmesini engelleyebilirsiniz. Bu aydınlatmaların gömme olması avantaj sağlar; yağ ve kir tutma oranı azalır.

Mutfak adası ve yemek alanı: Bu bölümde dekoratif ve asılı aydınlatma kullanabilirsiniz. İdeal olarak bu bölgedeki aydınlatmanın kafa hizanızdan yukarıda, yumuşak ışıklı olması ve odayı eşit ölçüde aydınlatması gerekir. Bu aydınlatmayı diğerlerinden ayrı kontrol edebiliyor olmanız fayda sağlar.

Mutfak geneli: Özellikle geceleri sık uyanan insanlar mutfakta küçük aydınlatma alanlarını tercih eder. Bunun için yumuşak ışıklı, gömme, ayarlanabilir aydınlatmaları dolapların altına ya da üstüne yerleştirebilirsiniz. Dolap altlarındaki ışıklar aşağıya, dolap üstlerindeki ışıklar da yukarıya bakarsa, mutfağın genelinde yumuşak bir atmosfer oluşur.

Mutfağınız geniş ise, farklı kullanım alanlarına uygun aydınlatma çözümleri ile ışıklandırarak, evde dinlenebileceğiniz, huzurlu bir yaşam alanı yaratabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfağı daha aydınlık bir yer haline getirebilmek için, ışığın nereden geldiğini belirleyin. Mesela, ışık mutfak ve holu birbirinden ayıran kapıdan geliyorsa, mutfak kapısı genişletilebilir. Ya da farklı bir alternatif olarak kapı yerinden çıkarılıp, açık mutfak şekline getirilebilir.

Eğer ışık kapıdan değil de, pencereden geliyorsa, pencere ebatları genişletilebilir. Duvardan duvara uygulayabileceğiniz cam panellerde farklı bir seçenek olabilir.

Mobilya kapaklarında ve yemek masasında cam malzemelerden kullanabilirsiniz. Eğer cam kullanmak istemiyorsanız, tercihiniz açık renkli mobilya ve aksesuarlardan yana olsun. Unutmayın, açık renkler mekanı her zaman daha aydınlık gösterir.

Siz de bu öneriler ile mutfağınız için en uygun aydınlatmayı tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu