Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Mutfak için hem fonksiyonel, hem de estetik özelliklerin bir arada bulunduğu aydınlatmalar kullanılabilir. Mutfak aydınlatması için öneriler.

Mutfak, yemeklerin pişirildiği ya da keyifli aile yemeklerinin yenildiği, sıcacık bir mekân olma özelliği taşır. Tüm bu nedenlerle birlikte, farkında olarak ya da olmayarak mutfakta uzun saatler geçirilir. Burada geçirilen uzun zamanlarda işleri kolaylaştıran unsurlardan biri de aydınlatmadır. Aynı zamanda yemeğin kıvamını anlayabilmek, kullanılan malzemeyi iyi görmek ve hijyen açısından mutfak aydınlatmasının iyi olması gerekir.

Mutfak aydınlatmasında, çalışma tezgahının üzerine odaklanan aydınlatmalar tercih edilebilir. Tezgah veya yemek masası üzerinde, işlevsel olarak uzayıp kısalabilen aydınlatmalar da son derece kullanışlı olacaktır. Mutfak, yemek yemeye ve televizyon izlemeye müsait ise, yüze vuran spotlar yerinde, arka planda kalacak tarzda bir aydınlatma kullanılmalıdır.

Geniş bir alanı aydınlatmak için cam ya da plastik bir sarkıt ile yukarıdan aydınlatma yapılabilir.

Set arası aydınlatmalar, mutfaktaki aydınlatma üniteleri arasında önemli bir noktada bulunur.

Set arası aydınlatma, çalışma alanının yoğunlaştığı bölgeye etki eder. Led, spot ya da floresan modüllerden biri, set arası aydınlatma için tercih edilebilir. Bu sayede, yıkama ve hazırlama aşamaları daha da kolaylaşır. Led modüllü aydınlatmaların yay formundakiler tercih edilebilir. Böylece hem tasarruf sağlanır, hem de aydınlatmaya istenilen şekil verilebilir.

Dolapta aranılan eşyanın daha rahat ve kolay bulunabilmesi için, aydınlatmada hareket sensörlü modellerin kullanılması tavsiye edilir.

Mutfakta bulunan sabit masalar için, farklı ölçülerde sarkıt aydınlatmaların masa üzerinde kullanılması ile farklı bir kompozisyon oluşturulabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfağı daha aydınlık bir yer haline getirebilmek için, ışığın nereden geldiğini belirleyin. Mesela, ışık mutfak ve holu birbirinden ayıran kapıdan geliyorsa, mutfak kapısı genişletilebilir. Ya da farklı bir alternatif olarak kapı yerinden çıkarılıp, açık mutfak şekline getirilebilir.

Eğer ışık kapıdan değil de, pencereden geliyorsa, pencere ebatları genişletilebilir. Duvardan duvara uygulayabileceğiniz cam panellerde farklı bir seçenek olabilir.

Mobilya kapaklarında ve yemek masasında cam malzemelerden kullanabilirsiniz. Eğer cam kullanmak istemiyorsanız, tercihiniz açık renkli mobilya ve aksesuarlardan yana olsun. Unutmayın, açık renkler mekanı her zaman daha aydınlık gösterir.

Siz de bu öneriler ile mutfağınız için en uygun aydınlatmayı tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu