Mutfak Modelleri

Doğru mutfak modelleri ile mutfak dekorasyonu ne kadar doğru planlanırsa, mutfakta geçirilen zaman da o kadar uzun ve keyifli olur. 

Kullanılan malzemeler, stiller ve mutfağın büyüklüğü gibi faktörler mutfak dekorasyonunda belirleyici olur. Mutfak modelleri seçiminde mutfak dolapları, mutfak tezgahlarının hangi malzemeden yapılması gerektiğine de karar vermelisiniz.

Mutfak mobilyalarınızı marangoza yaptırabileceğiniz gibi hazır mutfak da satın alabilirsiniz. Hazır mutfak firmaları arasında mekana uygun model üreten yerler de vardır.

Modern ya da klasik hangi tercihi yapacak olursanız olun, dayanıklı ve kaliteli malzeme tercih etmelisiniz.

Mutfak Tezgahları

Mutfak Modelleri

Çelik Mutfak Tezgahı: Çelik, hijyenik bir malzemedir. Isıya, aşınmaya, darbeye ve neme karşı dayanıklıdır. Tek olumsuz yanı kolay çizilmesidir. Paslanmaz çelik tezgahlar hemen her dolap ve zemin ile uyum sağlar.

Masif Mutfak Tezgahı: Dayanıklı bir malzeme olduğu kadar çizilmelere karşı hassastır. Evinizde doğallıktan yana iseniz, masif sizin için doğru tercih olabilir.

Taş Mutfak Tezgahı: Granit tezgah, ısıyı izole eden, dayanıklı ve onlarca farklı rengi bulunabilen bir taş malzemedir. Uzun ömürlü kullanıma uygundur . Birkaç yılda bir cilalatmak yeterli olur. Mermerin ise asitli maddelerle temasında leke oluşturabilen bir malzemedir.

Laminat Mutfak Tezgahı: Laminat malzeme cila tabakası, görünümü kazandıran kağıt tabaka ve HDF (sıkıştırılmış sunta) tabakadan oluşan bir malzemedir. Yüzlerce rengi bulunmaktadır. Isı ve çizilmelere karşı taş malzemeler kadar dayanıklı değildir.

Corian Mutfak Tezgahı: Akrilik tezgah olarak da bilinir. Çizilmez özelliği ile oldukça ideal bir malzemedir. Yüzeyi pürüzsüz ve çiziklere karşı dayanıklıdır. Mat ve parlak alternatifleri vardır.

Dekton Mutfak Tezgahı: İnce malzeme kullanılması gereken yerlerde birinci tercih olabilir. Isıya, çizilme ve aşınmalara, solmayan ve kırılmaya karşı dayanıklı bir malzemedir.

Mutfak Dolapları

Mutfak dolabı olarak ise masif, MDF ya da sunta malzeme seçebilirsiniz. Masif diğer iki malzemeye göre daha kaliteli ve dayanıklı olmasının yanı sıra daha maliyetli bir üründür. Dolaplarınızın suyla temasında özen gösterebilecekseniz MDF ya da sunta malzemelerinden birini de tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu