Mutfak perdesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Mutfak için perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlar, evin diğer odaları için perde seçimi yaparken göz önünde bulundurulanlardan biraz farklıdır. Bunun en basit örneği, mutfakta doğal ışığa duyulan ihtiyacın fazlalığından dolayı kullanılacak perdenin, saydam yapıda olması gerektiğidir.

Mutfakta kullanılabilecek birden fazla modelde perde çeşidi bulunur. Bunlardan ilki, katlanabilir perdelerdir. Mutfak, yazın çok fazla güneş alıyorsa katlanabilir perdelerin kullanımı son derece idealdir. Aynı zamanda, gündüz saatlerinde güneş ışığından faydalanmak, akşam ise içerinin dışarıdan görünümü engellemek açısından oldukça kullanışlıdır.

İkinci seçenek olarak, büzgülü perdeler önerilir. Bu perdelerin büzgüleri, güneşin içeriyi ısıtması ve mutfağın dışarıdan görünmesi istenmediğinde rahatlıkla indirilebilir.

Mutfak pencereleri, genellikle küçüktür. Bu nedenle, bu alanda kısa perdelerin kullanılması idealdir. Kısa perdeler aynı zamanda, gün ışığından daha fazla miktarda yararlanılmasını sağlayacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, mutfağın dışarıdan aldığı ışık önemli bir konudur. Bu nedenle, mutfakta kullanılan perdenin yarı şeffaf yapıya sahip olması gerekir. Ancak, mutfak çok fazla güneş alıyor ve ısınıyorsa, ahşap yapılı jaluzilerin kullanılmasında fayda vardır.

Mutfak için perde seçerken, mutfağın genel dekorasyonu ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Buradaki ev eşyaları genellikle dikey çizgilerden oluşur. Yuvarlak kesimli perdeler ile ortamdaki hava yumuşatılabilir. Bunun yanı sıra, küçük mutfaklarda açık renk perde kullanılması mutfağın olduğundan daha büyük gözükmesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu