Mutfak Perdesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfaklara daha büyük, aydınlık ve ferah bir hava katmak isteyenler için mutfak perdesi seçimi oldukça önemlidir.

Mutfak için perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlar, evin diğer odaları için perde seçimi yaparken göz önünde bulundurulanlardan biraz farklıdır. Bunun en basit örneği, mutfakta doğal ışığa duyulan ihtiyacın fazlalığından dolayı kullanılacak perdenin, saydam yapıda olması gerektiğidir.

Mutfakta kullanılabilecek birden fazla modelde perde çeşidi bulunur. Bunlardan ilki, katlanabilir perdelerdir. Mutfak, yazın çok fazla güneş alıyorsa katlanabilir perdelerin kullanımı son derece idealdir. Aynı zamanda, gündüz saatlerinde güneş ışığından faydalanmak, akşam ise içerinin dışarıdan görünümü engellemek açısından oldukça kullanışlıdır.

İkinci seçenek olarak, büzgülü perdeler önerilir. Bu perdelerin büzgüleri, güneşin içeriyi ısıtması ve mutfağın dışarıdan görünmesi istenmediğinde rahatlıkla indirilebilir.

Mutfak pencereleri, genellikle küçüktür. Bu nedenle, bu alanda kısa perdelerin kullanılması idealdir. Kısa perdeler aynı zamanda, gün ışığından daha fazla miktarda yararlanılmasını sağlayacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, mutfağın dışarıdan aldığı ışık önemli bir konudur. Bu nedenle, mutfakta kullanılan perdenin yarı şeffaf yapıya sahip olması gerekir. Ancak, mutfak çok fazla güneş alıyor ve ısınıyorsa, ahşap yapılı jaluzilerin kullanılmasında fayda vardır.

Doğru Mutfak Perdesi Seçimi için Öneriler:

  1. Mutfak perdenizi seçerken, mutfağın tasarımına,  mutfak dolaplarına ve tezgâhlarla uygun olacak renkler seçmek büyük önem taşır.
  2. Mutfaklarda açık renk perdeler kullanmak, gün ışığından daha iyi yararlanabilmeyi sağlar. Böylece mutfaklar daha aydınlık görünür.  Küçük mutfaklarda mutfağı daha aydınlık göstermek için açık renk perde kullanılmalıdır. Mutfaklar doğal ışığa ihtiyaç duyan mekânlardır. Dolayısıyla koyu renk perdeler mutfak için yanlış bir seçimdir.
  3. Mutfak için seçilecek olan perde ortamın nem ve ısı oranına dayanıklılık gösterebilecek kumaşlardan tercih edilmelidir. Mutfaklarda kolayca takılıp çıkarılabilen perdeler seçilmelidir.
  4. Pötikareli kumaştan yapılmış perdeler Vintage mutfaklar için idealdir. Pötikareli kumaştan yapılmış perdeler mutfaklara samimi ve sıcak bir hava katabilir.
  5. Zebra mutfak perdeleri ise mutfakları diğer klasik perdelere göre daha aydınlık gösterecektir.
  6. Saçaklı perdeler hem büyük hem de küçük pencereleri olan mutfaklar için uygun bir seçimdir. Bu tarz perdeler mutfaklarda sürekli açılıp kapanma zorunluluğuna sahip olmadığından kolay kullanım imkânı sunacaktır.
  7. Mutfaklarda yıkama kolaylığı açısında jalûziler perdeler de uygun bir seçimdir.
  8. Çiçekli perdeler ise mutfaklara canlılık ve neşe katacaktır. Bu perde seçilirken mutfak tasarımının bu desen için uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Mutfak için perde seçerken, mutfağın genel dekorasyonu ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Buradaki ev eşyaları genellikle dikey çizgilerden oluşur. Yuvarlak kesimli perdeler ile ortamdaki hava yumuşatılabilir. Bunun yanı sıra, küçük mutfaklarda açık renk perde kullanılması mutfağın olduğundan daha büyük gözükmesini sağlayacaktır. Mutfak perdesi seçiminde dikkat edilecek birkaç nokta ile mutfaklarınızı kullanışlı ve dekoratif mekânlara dönüştürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu