Mutfak Perdesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Mutfaklara daha büyük, aydınlık ve ferah bir hava katmak isteyenler için mutfak perdesi seçimi oldukça önemlidir.

Doğru Mutfak Perdesi Seçimi için Öneriler:

  1. Mutfak perdenizi seçerken, mutfağın tasarımına,  mutfak dolaplarına ve tezgâhlarla uygun olacak renkler seçmek büyük önem taşır.
  2. Mutfaklarda açık renk perdeler kullanmak, gün ışığından daha iyi yararlanabilmeyi sağlar. Böylece mutfaklar daha aydınlık görünür.  Küçük mutfaklarda mutfağı daha aydınlık göstermek için açık renk perde kullanılmalıdır. Mutfaklar doğal ışığa ihtiyaç duyan mekânlardır. Dolayısıyla koyu renk perdeler mutfak için yanlış bir seçimdir.
  3. Mutfak için seçilecek olan perde ortamın nem ve ısı oranına dayanıklılık gösterebilecek kumaşlardan tercih edilmelidir. Mutfaklarda kolayca takılıp çıkarılabilen perdeler seçilmelidir.
  4. Pötikareli kumaştan yapılmış perdeler Vintage mutfaklar için idealdir. Pötikareli kumaştan yapılmış perdeler mutfaklara samimi ve sıcak bir hava katabilir.
  5. Zebra mutfak perdeleri ise mutfakları diğer klasik perdelere göre daha aydınlık gösterecektir.
  6. Saçaklı perdeler hem büyük hem de küçük pencereleri olan mutfaklar için uygun bir seçimdir. Bu tarz perdeler mutfaklarda sürekli açılıp kapanma zorunluluğuna sahip olmadığından kolay kullanım imkânı sunacaktır.
  7. Mutfaklarda yıkama kolaylığı açısında jalûziler perdeler de uygun bir seçimdir.
  8. Çiçekli perdeler ise mutfaklara canlılık ve neşe katacaktır. Bu perde seçilirken mutfak tasarımının bu desen için uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Mutfak perdesi seçiminde dikkat edilecek birkaç nokta ile mutfaklarınızı kullanışlı ve dekoratif mekânlara dönüştürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu