Mutfak Robotu Nasıl Temizlenir?

Mutfak robotu, yiyeceklerin doğrama, rendeleme, öğütme, sıkma, karıştırma ya da çırpma gibi işlemlerden geçirilmesinde kullanılan elektrikli ev aletidir.

Blender kullanımı kolay, temizlemesi daha zor bir mutfak aletidir. Mutfak robotunu temizlemek için kullanımdan sonra zaman kaybetmemek çok önemlidir. İçindeki malzeme bekler ve kurursa temizlenmesi de zorlaşır.

Mutfak Robotu Temizliği

Blendır kullandıktan sonra, içinde kalan artıkları çözebilmek için hiç zaman kaybetmeden bir bardak su ve bir bardak karbonatı içine koyarak, kısa bir süre için çalıştırın. Blendırı boşaltın, parçaları ayırın ve yıkanabilir tüm parçaları ılık su ve deterjan ile yıkayın. Blendırınız çok kısa zaman içinde tertemiz olacak.

Kullanımdan sonra mutfak robotunun kontrol düğmesini (on/off) kapalı konuma getirin. Motor tamamen durduktan sonra mutfak robotunun fişini prizden çekin.

Her mutfak robotunun birbirinden farklı tasarımı olabilir. Fakat hepsinde bir kilit ya da mandal sistemi vardır. Mandalı açarak üst kapağı kaldırın. Çıkarılabilir parçalarını çıkarın.

Bu parçaları çıkardıktan sonra geriye cihazın gövdesi kalacaktır. Gövdeyi suyla temas ettirmemelisiniz. Gövdeyi nemli bir bezle silin. Bu işlem için mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Fiş kablosu da kirlenmiş olabilir. Kabloyu da mikrofiber bezle silin. Fiş de kesinlikle suyla temas etmemelidir.

Filtreyi bir kenarda tutun. Kalan bütün parçaları su altında yıkayabilirsiniz. Mutfak robotunun ızgaraları tıkanmış olabilir. Bunu anlamak içi ızgarayı ışığa tutun. Izgara eğer tıkanmışsa sıcak suda bir süre bekletin.

Temizlediğiniz parçaları bir araya getirmeden önce tüm parçaların kuruduğundan emin olmalısınız.

Mutfak robotu kutusunun içinden filtre temizleme fırçası da çıkmış olmalı. Filtreyi fırça yardımıyla az akan suyun altında temizleyin. Filtrede keskin bıçaklar bulunur. Elinizi kesmemek için dikkatli olun.

Püf Noktalar

  • Mutfak robotunun parçaları meyveler ve sezeler sebebiyle boyanabilir. Bir pamuğa sıvı yağ damlatın ve parçaları bu pamukla silin.
  • Mutfak robotunu her kullanım sonrası temizleyin.
  • Temizlik bittikten sonra bütün parçaları tekrar monte etmeden önce kuruduklarından emin olun.

Pratik bir şekilde temizlik için; mutfak robotunu kullandıktan sonra, içinde kalan artıkları çözebilmek için hiç zaman kaybetmeden bir bardak su ve bir bardak karbonatı içine koyun ve kısa bir süre için çalıştırın. Mutfak robotunu boşaltın, parçaları ayırın ve yıkanabilir tüm parçaları ılık su ve deterjan ile yıkayın. Mutfak robotunuz çok kısa zaman içinde tertemiz olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu