Mutfak Tezgahı İçin En Doğru Malzeme Nasıl Seçilir?

Mutfak yenilerken tezgah seçmek çok önemli bir konudur. Mutfak tezgahının görüntüsü kadar, kullanışlı oluşu ve maliyeti de büyük önem taşır.

Mutfak tezgâhında, leke tutmayan ve ısıya dayanıklı modellerin tercih edilmesi önerilir. Tezgahınızı seçerken, önceliklerinizi belirlemek gerekir. Bu öncelikler, işlevsellik, pratiklik, şıklık vb. durumlar olabilir. Mutfağınızdaki tezgâhınız için ahşap kullanımını düşündüğünüzde, tezgâhın sürekli su kullanımına açık bir alan olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Bu durumla ilgili önlem almak, tezgâhınızın uzun süreli kullanımı açısından önemlidir. Ahşap tezgâh kullanımında, tezgâhınızı korumak amacıyla, periyodik olarak cilalama işlemini yapmanız, tezgâhınızı korumanız için yeterli olacaktır.

Çelik Mutfak Tezgahı

Çelik Mutfak Tezgahı
Görsel: decoist.com

Çelik, hijyenik bir malzemedir. Isıya, aşınmaya, darbeye ve neme karşı dayanıklıdır. Tek olumsuz yanı çizilebilmesidir. Paslanmaz çelik tezgahlar hemen her dolap ve zemin ile uyum sağlar. Çelik evye ile başarılı bir birleşim oluştururlar. Son derece şık ve kullanışlı çelik tezgahlar dikkatli kullanılmaları durumunda uzun süre yeniliğini korurlar. Yalnızca çizilmemesi konusunda özen gösterilmelidir.

Masif Mutfak Tezgahı

Masif Mutfak Tezgahı
Görsel: glumber.com

200 °C’den yüksek ısılarda işlenerek güçlendirilen ve ceviz, meşe, dişbudak gibi sağlam ağaçlardan elde edilen masif tezgahlar tercih edilmelidir. Dayanıklı bir malzeme olduğu kadar çizilmelere karşı hassastır. Evinizde doğallıktan yana iseniz, masif sizin için doğru tercih olabilir.

Masif doğal, sağlam ve kullanışlı olması ile avantajlı bir malzemedir. Üstelik eskise bile şık görünümünden bir şey kaybetmez. Masif malzeme çizilse, yıpransa, eskise bile şık görünmeye devam edecektir. Masif ağaç tezgahlar doğal, zararsız ve bakımı kolaydır.

Taş Mutfak Tezgahı

Görsel: floornmore.com
Görsel: floornmore.com

Mutfaklardan en çok kullanılan malzeme doğal taştır. Doğal taş pek çok avantajının yanı sıra dezavantajları da olan bir malzemedir. Çizildiği zaman çiziğin arasına sıkışan malzemeler hijyen açısından sorun oluşturabilir. Doğal taşın en önemli avantajı da çok sağlam oluşudur.

Mermer ve granit tezgahlar doğal taş grubundadır. Granit tezgah, ısıyı izole eden, dayanıklı ve onlarca farklı rengi bulunabilen bir taş malzemedir. Uzun ömürlü kullanıma uygundur . Birkaç yılda bir cilalatmak yeterli olur. Mermerin ise asitli maddelerle temasında leke oluşturabilen bir malzemedir.

Laminat Mutfak Tezgahı

Görsel: Hometalk
Görsel: Hometalk

Laminat tezgah lamine ile karıştırılmamalıdır. Laminat malzeme cila tabakası, görünümü kazandıran kağıt tabaka ve HDF (sıkıştırılmış sunta) tabakadan oluşan bir malzemedir. Yüzlerce rengi bulunmaktadır. Isı ve çizilmelere karşı taş malzemeler kadar dayanıklı değildir.

Corian Mutfak Tezgahı

Görsel: tampabaycor.com
Görsel: tampabaycor.com

Sert yüzey tezgahlar grubuna girer. Akrilik tezgah olarak da bilinir. Çizilmez özelliği ile oldukça ideal bir malzemedir. Yüzeyi pürüzsüz ve çiziklere karşı dayanıklıdır. Mat ve parlak alternatifleri vardır. Ayrıca renkleri solmaz ve tamir – bakımı oldukça kolaydır.

Dekton Mutfak Tezgahı

Görsel: yorkfabrica.com
Görsel: yorkfabrica.com

Kompozit tezgah grubundadır. Farklı birkaç malzemenin birleşiminden oluşur. İnce malzeme kullanılması gereken yerlerde birinci tercih olabilir. Isıya, çizilme ve aşınmalara, solmayan ve kırılmaya karşı dayanıklı bir malzemedir. Gözeneksiz yapısı nedeniyle hijyeniktir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Mutfak tezgahı malzemesi seçimi konusunda açıklayıcı bilgiler verilmiş, emeğinize sağlık.

  Akrilik tezgah konusunda, kullanıcıları bilgilendirme amaçlı bir ekleme yapmak istiyoruz.

  Her akrilik tezgah malzemesi Corian diye tabir ediliyor. Ancak görünüşü aynı, ama farklı isim, içerik ve kalitede akrilik tezgah malzemesi üretilmektedir.

  Akrilik tezgah malzemesini ilk icat eden DuPont şirketidir. Ürettiği solid surface (katı yüzey) ürününe, Corian ismini vermiştir. Dolayısıyla Corian bir markadır. Makalede bahsedilen özellikleri ile kendini kanıtlamış bir malzemedir.

  DuPont %100 akrilik Corian ürünü haricinde, daha uygun yarı akrilik, ekonomik series Basic Surfaces ürünüde üretmektedir.

  İki tezgah malzemesinin kendine has kalitesi ve kullanım alanları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu