Mutfak ve Yemek Kültürü Dergileri

Yemek, insanoğlunun geçmişten günümüze binlerce yıllık serüveninde temel bir gereksinim olarak var olmuştur.

Binlerce yıl evvel insanlar yemek bulabilmek için doğa ile mücadele etmek durumundaydı. Mağaraların duvarlarına çizilen resimlerde insanların hayvanlarla ilişkilenme biçimlerine dair de bilgi ediniyoruz. Bugün artık böyle bir mücadele içine girmek durumunda değiliz. Fakat geçmişten günümüze yemek temel bir gereksinim olarak devam edegelmiştir.

Günümüzde yemek hizmetleri bir endüstri haline gelmiştir. Özellikle son 150 yılda yemek sektörü konusunda büyük bir değişim yaşanmıştır.

İÖ on binli yıllarda Danimarka ve Orkney Adaları’nda kabilelerin büyük mutfaklarda yemek hazırladıkları bilgisine ulaşabiliyoruz. Yine İÖ beş binli yıllarda İsviçre gölleri civarında topluca yemek yendiği de kayıtlarda bulunuyor.

Romalılar imparatorluk kurmalarının akabinde gittikleri her yere kendi yemek kültürlerini de taşımışlardır.

Ortaçağ’da da manastırlarda toplu halde yemek yeme adeti sürmüştür. O günlerde bulunan yemek teknikleri ve tarifleri günümüzde çeşitli değişikliklerle de olsa kullanılmaktadır.

Daha sonra ticaretin gelişmesinin etkisiyle mutfak kültürü coğrafyalardan başka coğrafyalara taşındı. Aşçıların kullandıkları teknikler ve malzemeler gelişti. Sonuç olarak bugüne ulaştık.

Mutfak, günümüzde önemli bir sektördür. Üniversitelerde bölüm olarak da bulunmasının yanı sıra pek çok akademide mutfak ve yemek kursları verilmektedir.

Bu büyük sektörün önemli bir diğer bileşeni ise yemek ve mutfak dergileridir. Ülkemizde de pek çok farklı yemek dergisi yayınlanmaktadır.

Bu dergilerde yemek ve mutfak kültürlerine dair yazıların yanı sıra disiplinler arası çalışmalar, yemek tarifleri, pratik mutfak yöntemleri de yer almaktadır.

Dergiler:

Yemek ve Kültür Dergisi

Sofra Dergisi

Gourmet & Styling Dergisi

Gastronomi Dergisi

Food and Travel Türkiye Dergisi

Food in Life Patisserie Dergisi

E-Tadında Yemek ve Mekan Dergisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu