Mutfakta Davlumbaz Kullanımı ve Temizliği

Mutfağınızı saran kötü kokulardan kurtulmak için davlumbaz kullanabilirsiniz. Mutfakta davlumbaz kullanırken nelere dikkat edebilirsiniz?

Davlumbazı çalıştırırken filtresinin olup olmadığını kontrol edin. Temizlik haricinde davlumbazın filtresini yerinden çıkarmayın.

Özellikle kızartma yaparken mutfağı saran koku oldukça rahatsız edicidir. Mutfağı bu kokudan arındırmak için davlumbazı çalıştırma ihtiyacı hissedersiniz. Davlumbazı çalıştırdığınızda sık sık kontrol edin. Kızmış yağ davlumbaza sıçrayarak tehlike yaratabilir.

Davlumbazınız çalışır durumdayken ocağı boş olarak açık bırakmayın. Ocağın üzerinden tencereyi alacaksanız, kesin suretle ocağın altını kapatın.

Yemeğin pişme işlemi bittikten sonra davlumbazı bir müddet daha çalıştırın. Böylece mutfağınızı saran yemek kokusundan daha kolay arınmasını sağlayabilirsiniz.

Mutfağınıza davlumbaz alırken, davlumbazın bacaya mı bağlı olarak çalıştığına, ya da dahili dolaşıma mı uygun olduğuna dikkat edin.

Davlumbaz nasıl temizlenir?

Davlumbazı filtreleri çıkabilen parçalardır. Ayda bir kez davlumbaz filtrenizi yenisi ile değiştirmelisiniz.

Davlumbazın dışını ise, leke bırakmayan bir bez ya da süngerle silerek temizleyebilirsiniz. Yalnız davlumbazın çizilmesini önlemek için kullandığınız süngerin sert olmamasına özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu