Yemek yapımında uygulanabilecek püf noktalar

Yemek yaparken uygulanan birtakım püf noktalar, yemek yapımını daha kolay ve zevkli bir hale getirecek; yaptığınız yemekler daha lezzetli bir hale bürünecektir.

Neler yapılabilir?

Çabuk pişen, lezzetli patlıcanlar için…

Patlıcanlar pişirilmeden önce tuzlu suda bekletilmeli ve sonrasında soğuk sütten geçirilerek kurutulmalıdır. Patlıcanlar bu sayede çabuk ve lezzetli bir şekilde pişecektir.

Kolay domates kabuğu soyumu için…

Yemeklerde ve salatalarda kullanılacak domatesin kabuğunu kolayca soyabilmek için, domates kaynar suya batırılıp çıkarılmalıdır. Sonrasında bıçağın ters yüzü, domates yüzeyinde ağır ağır gezdirilerek soyum gerçekleştirilmelidir.

Patates kızartmasının ağır kokusunu önlemek için…

Çok sevdiğiniz patates kızartmasının evde yarattığı kokudan rahatsız oluyorsanız, iyice kuruladığınız 1-2 maydonoz sapını kızartma yağının içine atmalısınız. Bu sayede ortaya çıkacak ağır kokuyu az da olsa engelleyebilirsiniz.

Tane tane pilav için…

Hazırlayacağınız pilavın tane tane olmasını istiyorsanız, önceden tereyağı veya margarin eşliğinde kavurmalı, sonrasında pişme suyuna ilave etmelisiniz. Bu işleme ek olarak, pilavınızın içerisine pişme esnasında çok az tereyağı damlatmalısınız.

Karnabahar kokusunu engellemek için…

Karbaharın yaydığı ağır kokuyu engellemek için, haşlama suyunun içine biraz süt eklenmelidir. Bu sayede, karnabahar, daha beyaz ve kokusuz olacaktır.

Tezgah üstüne yapışan hamurları temizlemek için…

Hamur açmayı çok seviyor, ancak sonrasında mutfak tezgahını temizlemekte zorlanıyorsanız, tezgahınızda hamur bulaşmış yerlerin üzerine tuz serpmeli ve ardından nemli bir bez yardımıyla bu alanı silmelisiniz.

Daha kırmızı pancarlar için…

Pancar pişirirken renginin daha kırmızı olmasını istiyorsanız, pancarlarla birlikte saplarını da haşlama suyuna atmalı ve içerisine bir yemek kaşığı sirke eklemelisiniz.

Canlı renkteki marmelatlar için…

Hazırlayacağınız marmelatın canlı bir renkte olmasını istiyorsanız, marmelatı pişirirken içerisine birkaç adet çekirdeksiz kuru üzüm atmalısınız.

Lahananın ağır kokusunu önlemek için…

Lahana yemeği yaptıktan sonra evinize sinen kokuyu çıkarmak için bir elmanın kabuğunu soyup, lahananın pişme suyuna eklemelisiniz. Hem koku çabucak yok olacak, hem de lahananın hazmı kolaylaşacaktır.

Siz de bu öneriler ile doğru yöntemleri kullanarak, mutfak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu