Mutfakta İsrafı Önlemenin 4 Yolu

Mutfakta israfı azaltmak için mutfak alışverişinize, malzemelerin doğru şekilde yerleştirilmesine ve her şeyi zamanında kullanıyor olmaya özen göstermeniz gerekir.

 Mutfakta israfı önlemek mümkün. Ancak bunun için satın alım ve tüketim süreçlerini sürekli takip ediyor olmak önem taşıyor. Yaşayan bir mutfakta, israf da minimum düzeyde oluyor.

 Önceden planlayın

Markete gitmeden önce, mutfakta neler olduğunu kontrol edin. Son tüketim tarihi yaklaşanları ve tazeliğini kaybetmeye başlayanları not edin ve bir sonraki yemeğinizi bunları kullanarak hazırlayın. Bu ürünlerden başlayarak, eksiklerinizi belirleyin ve liste haline getirin. Topluca alacağınız kiler malzemelerinizin daha uzun ömürlü olmasına önem verin.

İlk giren, ilk çıkar

Market alışverişinizi buzdolabına yerleştirirken, ilk aldığınızın daima en önde bulunmasına özen gösterin. En yeni ürünleri en arkaya yerleştirin ve bir paketi açmadan önce son ürünleri de bitirmeye çalışın. Kural hep aynıdır; ilk giren, ilk çıkar. Böylece, malzemelerin tazeliği de sağlanmış olur.

Kalan malzemeleri başka yemekler için saklayın

Yemek yaparken, artan malzemeleri başka yemekler için kullanın. Bunu yapmanın en iyi yolu, artan malzemeler ile hızlıca bir baz oluşturmak ve bu bazı sonraki kullanımlar için buzluğa kaldırmaktır. Sebzelerin de parçalarını saklayarak, et ve tavuk suyunda kullanabilirsiniz.

Paket yaptırın

Dışarıda yemek yiyorsanız ve yemeğinizi bitiremediyseniz, kalanı paket yaptırmaktan çekinmeyin. Eve gittiğinizde yeniden ısıtıp yiyebilir, ya da farklı bir yemek hazırlamak için kullanabilirsiniz. Paketin de boşa gitmemesi için, ilk fırsatta bu yemekleri tüketmenin bir yolunu bulmalısınız. Restoranlarda hazırlanan paketler genellikle ilk gün veya ertesi gün yenmezse, bir daha yenmiyor.

Mutfaktaki israfı minimize etmek ve atıkları azaltmak için mümkünse gerektiği kadar ve azar azar alım yapmak en iyi yöntem. Satın alınan malzemenin doğru şekilde planlanarak kullanılması da tamamen tüketilmesine, haliyle israfın oluşmamasına sebep olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu