Mutfaktaki Et Kokusu Nasıl Giderilir?

Bayram yaklaşıyor. Etler pişecek, sofralar kurulacak. Mutfağı saran et kokusundan kurtulmak için işte size küçük bir tüyo.

Kimine göre her gün yapılması gereken bir görev, kimine göre bir sanattır yemek pişirmek. Yemek saati geldiğinde mutfakta bir telaş başlar. Koşturmaca içinde geçer o hazırlık süresi. Tam pişirme işlemi bitti, rahatlayacağınız an da burnunuza o rahatsız edici koku gelir. Mutfağınızı saran et kokusundan kurtulmak için işte size küçük bir tüyo.

Eti haşladığınız tencerenin içine kabuğu soyulmuş küçük bir soğan, birkaç tane karanfil ya da bir defne yaprağı koyabilirsiniz. Bunlar hem etinize lezzet verecek, hem de mutfakta sizi rahatsız eden kokudan kurtulmanızı sağlayacak.

Bir tencerenin içine tarçın, karanfil, limon ve portakal kabukları gibi hoş kokulu bitkiler koyup kaynatarak ortam kokusunu maskeleyecek çözümler üretebilirsiniz.

Gece boyunca mutfak tezgahının üzerine bir kase sirke bırakın. Sabah uyandığınızda kokuların azaldığını fark edeceksiniz.

Küçük bir kabın içerisine iki yemek kaşığı karbonat ekleyin. Varsa limon ya da lavanta gibi yağlardan birkaç damla damlatıp kaynatın.

Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Balık kızartıldıktan sonra bir tencereye sirke veya limon suyu, defne yaprağı, çubuk tarçın ve karanfil koyup kaynatın. Tavadaki kızgın yağa 4-5 dilim limon koyun. Tavayı bu şekilde bekletin.

Ocağı en kısık ateşte açın ve bir limonun kabuğunu bu ateşte yakın. Izgara yaptığınız balıkların arasında defne yaprakları yerleştirebilirsiniz. Kızartma yaptığınız yağın içine birkaç dal maydanoz da atabilirsiniz.

Mutfakta balık kızartırken ayrıca bir tencerede sirkeli su kaynatabilirsiniz. Bir tencere içinde vanilya koyduğunuz suyu kaynatabilirsiniz.

Tavada kuru çay kavurabilirsiniz. Balık pişirirken kokulu mumlar, piştikten sonra da mutfakta tütsü yakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu