Mutfaktaki Haşerelerden Kurtulma Yöntemleri

Havaların ısınmasıyla birlikte haşereler de ortaya çıkmaya başladı. Haşereler özellikle mutfaklarda sağlık açısından sorun oluşturmaktadır. Temizliğe özen gösterip gerekli önlemleri alarak haşereleri mutfağınızdan uzak tutabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında mutfağınıza musallat olan karıncalar rahatsız edicidir. Karıncaları mutfağınızdan uzaklaştırmanın en pratik yolu; kuru defne yapraklarını ufalamak ve bunları karıncaların olduğu yerlere serpmektir.

Karıncaları mutfağınızdan uzaklaştırmak için küflenmiş limon kokusu ve kahve telvisi de işinize yarayacaktır.

Mutfak dolaplarında karşınıza çıkan hamam böceği, karınca gibi haşaratlardan dolap içlerine terebentin sürerek kurtulabilirsiniz.

Mutfakta en çok rastlanan haşere karıncalardır. Pencerelerin açık kalması, karıncaların içeri girmesine neden olur. Tezgahı temiz tutup, düzenli olarak dezenfekte edin. Özellikle şekerli gıdaların artıklarını tam olarak temizlediğinizden emin olun.

Mutfağınızda yiyecekler bazen yığılma yapar. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler, çürümüş sebzeler ve kullanmayı unuttuğunuz malzemeler karmaşaya neden olur ve işinizi zorlaştırır. Bunun için kileri kullanın.

Yiyecekleri türlerine göre, şişeler, kutular ve poşetler olarak, sınıflandırın ve kilere yerleştirin.  Yaptığınız sınıflandırmayı, yiyeceklerin üzerlerine ne olduklarını yazarak tamamlayın.

Yüksek raflara hafif kutuları yerleştirin. Bu şekilde olası kazaları da engellemiş olursunuz.

Dökülebilecek yiyecekleri, açılması zor kapaklı kaplara yerleştirin. Kolayca açılan kaplara yerleştirmeniz durumunda, kapak açılıp içindeki yiyecekler etrafı kirletir. Aynı boydaki kutular için ayırıcı aparat kullanın.

Hamur işlerinde kullandığınız un ve kabartma tozu gibi ürünlerin ağzını zımbalayın. Hava almasını engelleyin. Bu şekilde hem ürünlerin bozulmasını hem de haşere oluşmasını engellemiş olursunuz. Tercihe göre, ürünleri cam kavanozlarda da saklayın.

Evinizin tamamında önemli olan depolama ve saklama işlemi, mutfak için de büyük önem taşır. Dikkat edeceğiniz birkaç ayrıntı ile mutfağınızdaki kullanım alanınızı genişletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu