Nane Nasıl Ekilir?

Yılın büyük bölümünde taze kalan nane yaprakları elde etmek ve naneyi dışarıdan satın almak yerine bahçenizde ya da balkonunuzda üretmek için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor.

Toğrağa Dikkat Edin

Naneyi ekeceğiniz toprağın, organik bileşenler bakımından zengin olması gerekiyor. Bunun için torf karışımları kullanabilirsiniz. Kurutulmuş doğal gübreler kullanmak da nanenin daha hızlı gelişmesini sağlar.

Ekim için Uygun Zamanı Bekleyin

Nane ekmek için doğru zamanı beklemeniz önem taşıyor. Nane ekmek için en uygun zaman, ilkbahar aylarıdır. Mart ayının sonları ya da nisan ayının başları, nane ekimi için ideal zamanlardır.

Tohum ya da Fide Kullanabilirsiniz

Nane ekimi için tohum ya da fide kullanılabiliyor. Büyük nane köklerini toprağa gömebileceğiniz gibi, tohum kullanarak da üretim yapabilirsiniz.

Tohumla Ekim Yaparken Dikkatli Olun

Tohumla ekim yapacaksanız, torf ya da organik gübre karışımı ile hazırladığınız toprağa ekeceğiniz tohumları bir gece önceden ıslatmış olmanız gereklidir. Tülbent içerisinde ıslatabileceğiniz tohumların şişmesi, daha hızlı gelişmesini sağlayacağından, ekim yapmadan önce tohumları ıslatmak önemlidir.

Naneyi ektikten bir ay sonra, filiz vermeye başlar. 1,5 – 2 ay sonra ise nanenin dal boyu 30 cm’e ulaşır. Yaz aylarında nane yaprakları tüketilecek boyuta gelmiş olur

Ekimi ve bakımı son derece kolay olan naneleri, bahçenize ya da balkonunuzdaki saksılara ekerek, düzenli sulama yapabilir, kış boyunca taze nane yapraklarından yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu