Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Nar, insan vücuduna sadece taneleri ile değil; kabuğu ile de büyük ölçüde fayda sağlar. Güçlü bir antioksidan olan nar kabuğunun en büyük faydaları; kansere karşı koruyucu olması, kötü kolesterolü düşürmesi ve dolayısıyla da kalp sağlığını korumaya yardımcı olmasıdır.

Nar kabuğunun bu önemli faydalarının yanı sıra gribe, dizanteri ve ishale karşı da yararlı olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra, çayı içildiğinde rahatlatıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Nar Kabuğu Çayı

Nar kabuğu çayı yapabilmek için öncelikli olarak nar kabuklarını iyice kurutmanız gerekir. Bunun için; kabukların iç kısmında yer alan beyaz bölümleri temizleyin ve ardından bir bıçak yardımıyla kabukları uzunlamasına parçalara ayırın. Bir gazete üzerine yerleştirdiğiniz nar kabuklarını, ışık almayan, kuru bir ortamda kurumaya bırakın. Nar kabuklarınızın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra, kabukları küçük parçalar halinde kırın. Kurumuş olan kabuklar, kırma işlemi esnasında size herhangi bir zorluk çıkarmayacaktır. Tüm bu işlemler bittikten sonra, 1 fincan nar kabuğu çayı için, 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atıp, 15 dakika kaynattıktan sonra çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Nar kabuğunu, çay haricinde salata ve peynir gibi gıdalarla birlikte kuru olarak da tüketebilirsiniz. Böylelikle gıdaların hem besin değerini yükseltir, hem de onlara güzel bir görünüm katarsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu