Naylon Poşet Yerine Ne Kullanılır?

Naylon poşetlerin cüzi bir miktar para ile satılması zorunluğu ilgili yönetmelikte 1 Ocak 2019 itibari ile geçerli olacak. Peki naylon poşet yerine ne kullanılır?

Bez Torba Taşımaya Alışın

Vatandaşların şimdiden bez torba, file çanta gibi alternatiflere alışması gerektiğine dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Naylon poşetlerin, doğada yok olması çok uzun yıllar sürüyor ve aynı zamanda sağlığa da zararlı.

Bunun kullanımını azaltmak için hayata geçirilecek olan bu yönetmeliği fırsata çevirmeye çalışanlara prim vermemeliyiz. Bunun için de çantamızda, yanımızda bez torba, kese kâğıdı, file çanta gibi poşete alternatif taşıma malzemeleri bulundurmamız lazım. Bunu alışkanlık haline getirmek doğa ve çevremiz için çok önemli. Gelecek nesillere de aktararak hem sağlığımızı hem üzerinde bulunduğumuz bu dünyayı korumuş olacağız. Tüm bunlarla birlikte naylon kullanımını azaltmak ekonomik anlamda da fayda sağlayacak. Plastiğin hammaddesi dışarıdan geldiği için döviz ödeniyor. İhraç ettiğimiz ise ithal aldığımızın 3,5 katı. Ne kadar az naylon poşet kullanırsak, aradaki farkı o kadar çok kapatmış olacağız” şeklinde söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu