Nevresim Dolabını Düzenleme

Nevresim dolabı düzeni nasıl sağlanır? Nevresim dolabını düzene sokmak, evdeki yatakların düzenini de kolaylaştırır. Nevresim ve çarşafları sınıflandırarak, daha kullanışlı hale getirin.

Nevresim takımlarını bir arada ve düzenli bir şekilde tutmak, nevresim dolabının işlevselliğini arttıracağı gibi, aradığınız parçaları kolaylıkla bulmanıza da olanak verir. Düzgün bir nevresim dolabı hem kullanım açısından, hem de görünüm bakımından ev hayatınıza keyif katar.

Yatak odanızdaki nevresim, havlu ve çarşaf gibi çabuk kırışan ürünleri, kullanım sıklığına, kumaş türüne ve kullanım yerlerine göre sınıflandırın. Havlularınızı, nevresimlerin altına koyduğunuz takdirde, her havlu alışınızda, nevresimleriniz kırışıp, düzeni bozulacaktır. Ayrıca, ürünlerinizin güzel kokması için, dolaplara koyacağınız güzel kokulu yağlar, sabunlar ve naftalinlerin, leke yapabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun. Bu tür koku veren maddeleri, dolabın içinde herhangi bir yere asmanız daha uygun olacaktır. Açık raf kullandığınız bölümlerde, rafların kenarlarına, küçük dekoratif kartlarla, hangi odaya ait olduğunu yazabilirsiniz. Bu tür bir uygulama, çocuklarınız için de doğru bir örnek olacaktır. Misafirleriniz için ayırdığınız nevresim ve havlularınızı, günlük nevresim ve havlularınızdan ayrı bir yerde saklayın. Bu şekilde, misafirleriniz geldiğinde zor durumda kalmayacaksınız.

Yatak odası ürünleriniz için, yapacağınız sınıflandırma ve raflara yerleştirme işlemi, ütüye ve dolapları düzenlemeye ayırdığınız vakti azaltacaktır.

Nevresim Dolabı Düzeni

Envanter çıkarın: Önce dolabınızı boşaltın. En yakın odanın zeminini nevresim takımlarınızı ayırmak için kullanın. Nevresim takımlarını renklerine göre, set halinde ya da kullanım alanlarına göre ayırabilirsiniz. (yastık kılıfları, çarşaflar, yorgan kılıfları gibi)

Ayıklayın: Tüm nevresim takımlarını ayıklayın. Gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, en son ne zaman kullandığınızı belirleyin. Nevresim dolabınızda ideal olarak sadece nevresim takımlarınızın bulunması gerekir ancak küçük evlerde bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda da mutlaka birkaç rafı sadece nevresim takımlarınız için ayırın.

Rafları temizleyin: Nevresim takımlarını yerleştirmeden önce rafları silin ve mümkünse kağıt ile kaplayın. Kaplama kağıdınızın kullanım amacınıza uygun olduğundan emin olun ki nevresim takımlarında iz bırakmasın.

Organize edin: Hangi rafa, hangi parçanın yerleştirileceğine karar verin. En sık kullanılan parçalar, göz hizasına yerleştirilmeli. Her rafı bir etiket ile isimlendirin ki ailenin tüm fertleri hangi rafta neyin bulunduğunu kolayca görebilsin. Mümkün olduğunca, tüm takımların görülebilir olmasına gayret edin. Bu sayede, dağınıklık yaratabilecek aramaları engellemiş olursunuz.

Nevresim takımları: İdeal olarak her yatak için üç nevresim takımı gerekir; biri yatakta kullanılmak üzere, ikincisi yıkanmak üzere, üçüncüsü ise yedek olarak. Bebek ve çocuk yatakları için bu sayı dördü geçebilir. Nevresim takımlarını bir arada tutabilirsiniz. Böylece, set halinda kullanım pratik olur. Rafları kendi içlerinde seperatörlerle bölebilirsiniz. Bu şekilde, kullanım alanını maksimize etmiş olursunuz.

Mevsimlere göre kullanılacak nevresim takımlarını da ayrı ayrı yerleştirin. Kışlık kalın takımları birarada tutabilirsiniz. Hangi mevsimdeyseniz, ilgili takımları kullanım sıklığına göre göz hizasında tutmanız gerekir.

Adım adım ilerleyerek, düzenli bir nevresim dolabına kavuşabilirsiniz. Nevresim dolabını düzenlerken, nevresim takımlarınızın güzel kokmasını sağlayacak lavanta keseleri de kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu