Nevresim Seçimi ve Kumaş Türleri

Nevresim seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Yaşamımızın neredeyse üçte birini uyuyarak geçiririz, bu sebeple, kaliteli uyku hepimiz için büyük önem taşır. Rahat bir uyku için, yatak örtüsü ve nevresim takımlarının kaliteli ve konforlu olması şarttır. 

Kaliteli uyku için kilit noktası, nevresim takımı seçmektir. Nevresim takımını seçerken, sağlıklı, kaliteli ve dayanıklı kumaşları tercih etmelisiniz. Kumaş türlerini daha yakından tanımak için, aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır: 

Nevresim takımlarında kullanılan kumaş türleri ve özellikleri 

Nevresim seçimi yaparken kumaş özelliklerine dikkat edin.

Pamuk kumaş: En çok tercih edilen, doğal kumaş çeşididir. Pamuk, dayanıklı bir malzemedir ve oldukça yumuşaktır. Hava geçirgenliğinin yüksek olması sebebiyle, uyurken vücudunuzun hava almasını sağlar. Böylece, terleme ve rahatsızlık hissi yaratmaz. Serin tutar ve esnek yapısı sayesinde dayanıklıdır. Kırışmaya meyillidir ve yüksek sıcaklıkta yıkandığı zaman çekebilir. 

Polyester kumaş: Sentetik kumaşlardan en çok kullanılan çeşittir. Kaygan, parlak ve yumuşaktır. Fazla kırışmaz ve ısıya dayanıklıdır. 

Saten kumaş: Saten, lüks hissi uyandıran bir kumaştır. Parlak ve kaygandır. Nevresimde de sık kullanılan bir materyal olan saten, kaliteli bir malzemedir ve oldukça pahalıdır. 

Emprime kumaş: Desenli ve baskılı kumaşlardır. Nevresimde sıklıkla kullanılır. 

Organik kumaş: Bir çeşit pamuk kumaştır. Bu pamuğun üretimi sırasında, organik teknikler kullanılır. Sentetik gübre, böcek veya kimyasal kullanılmaz. Sağlık açısından çok güvenilirdir. Bu sebeple, özellikle son dönemlerde gittikçe popülerleşmeye başlamıştır. 

Mısır pamuğu kumaş: Çok kaliteli bir malzemedir. Yıllarca dayanır, bu sebeple oldukça fazla tercih edilen bir kumaş türüdür. 

Bambu kumaş: Bambu bitkisinden elde edilen doğal bir elyafla dokunan kumaşlara, bambu kumaş denir. Bambu elyafı, anti-bakteriyel özelliği sayesinde oldukça hijyenik bir ortam sağlar. Yumuşak bir kumaştır ve hava geçirme özelliği sayesinde serin tutar. Yaz aylarında kullanmak için idealdir. Nem çekme özelliği vardır, bu sayede teri kolayca emer ve rahatsızlık yaratmaz. Hafif, yumuşacık ve ipeksi bir dokunuş hissi yaratır. 

Kreton kumaş: %100 pamuktan imal edilir. Hava geçirme özelliği sayesinde, terletmez ve sağlık açısından uygundur. 

Poli-koton kumaş: Pamukla polyester malzemenin belli oranlarda karışımından oluşur. Pamuk kumaştan daha dayanıklıdır ve kırışmaz. Polyester, hava geçirmeyen bir malzeme olduğu için, yaz aylarında kullanıma pek uygun değildir. Pamuk kumaşa göre daha ekonomiktir, bu sebeple daha çok tercih edilir. 

Nevresim takımı seçiminde işinize yarayacak ipuçları 

Nevresim takımı satın alırken, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta aşağıdaki gibidir: 

 • Kumaşın kalitesini belirleyen en önemli faktör, iplik sayısıdır. Santimetre kareye düşen iplik sayısı arttıkça, kumaşın kalitesi de artar. Sık dokunan kumaşlar, daha dayanıklı ve yumuşak olur. Nevresim takımı seçiminde, kumaşın iplik sayısına dikkat edin. İplik sayısı fazla olan kumaşları tercih edin. 
 • Yaz aylarında, nemi çabuk emen türden kumaşları tercih edin. Bu sayede, vücut terini daha kolay emen nevresim, sizde rahatsızlık yaratmaz. 
 • Nevresim takımı satın alırken, yorgan ve yastık ölçülerinize uygun ebatlarda olmalarına özen gösterin. Alışverişe çıkmadan önce, bu ölçüleri not etmenizde fayda vardır. 

Pamuk kumaşların kullanımında nelere dikkat edilmelidir? 

 • Pamuktan yapılan nevresimlerinizi kullanırken, birkaç ipucu size yol gösterebilir: 
 • Pamuk kumaş, sıcak suda yıkanınca çeker. Kumaşların üstündeki yıkama talimatlarına uyun. 
 • Nevresim takımlarını yıkarken tersine çevirin ve bu şekilde yıkayın. 
 • Nevresiminizi yıkarken, renk çıkaran başka kumaş eşyaları ve giysileri makineye koymamaya dikkat edin. Koyu renkli ve açık renkli kumaşları ayrı ayrı yıkamalısınız. 
 • Açık renkli giysiler için, makineyi hassas yıkama ayarında çalıştırın. 
 • Renkli pamuk kumaşları yıkarken, çamaşır suyu veya ağartıcı kullanmayın. Beyaz çamaşırlar için olan deterjanları da kullanmamalısınız. 
 • Yumuşatıcı kullanarak, pamuk nevresiminizin yumuşacık olmasını sağlayın. 
 • Makineyi hiçbir zaman tam doldurmayın. Makine kazanının rahat dönebilmesi için, makineyi biraz boş bırakın. 
 • Renkli nevresimlerin renginin solmaması için, önce arka yüzünü, sonra ön yüzünü ütüleyin. 
 • Nevresimleri ütülerken, kırışıkların kolay açılması için, çamaşırları hafif nemliyken ütüleyin. 
 • Pamuk nevresimleri kullanmadığınız dönemlerde, havadar bir ortamda saklayın ve sık sık havalandırın. 

Kaliteli bir uyku için nelere dikkat edilmelidir? 

 • Günlük koşuşturmacalar, hem bedenen, hem ruhen oldukça yorucudur. Bu yorgunluğu atmanın en iyi yolu ise, kaliteli bir uyku çekmektir. Kaliteli uyku için, birkaç ipucu işinize yarayabilir: 
 • Yatak odası, ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmamalıdır. İdeal sıcaklık, 18- 19 derecedir. Hafif serin bir ortam, vücudun uykuya geçiş sürecini hızlandırır. 
 • Size en uygun, en rahat yastığı seçin. Ortopedik yastıklar, omur ve boyun sağlığı açısından oldukça güvenilirdir. 
 • Sırtüstü uyuyanlardansanız, düz bir şekilde yatağa uzanın ve kollarınızı düz şekilde yanlarınıza uzatın. 
 • Gözlerinizi kapatın ve kafanızdaki düşünceleri uzaklaştırın. Sadece uykuyu düşünün. 
  Derin nefesler alın ve kaslarınızı gevşetin. 
 • Sağ tarafınızın üstüne yattığınızda, daha kolay uykuya geçtiğinizi fark edeceksiniz. 
 • Özellikle, nefes almanızı zorlaştırmayacak pozisyonlarda uyumaya dikkat edin. Burun tıkanıklığı ve nefes darlığı şikayetlerinin yaşanmaması için, yüz üstü yatmamakta fayda vardır. Ancak, horlama şikayeti olanların sırtüstü yatmaması gerekir. Sırtüstü yatınca, horlama daha da şiddetlenmektedir. 

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku için, yukarıdaki öneriler işinize yarayabilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu