Nevresim Nasıl Yıkanmalı?

Nevresim nasıl yıkanmalı? Nevresim kaç derecede yıkanır? Nevresim takımları da tıpkı kıyafetler gibi yıkanma aşamasında çekebilir ve yıkanmaktan zamanla aşınabilir. 

Nevresim takımlarınızı uygun şartlarda yıkarsanız, uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz. Çok sıcak su ile yıkanan nevresim takımlarının çekme ihtimali vardır. Ayrıca aşırı sıcak su nevresim takımlarınızın çok çabuk yıpranmasına neden olur.

Her nevresim farklı kumaştan üretilir. Bu sebeple nevresimleri kumaş özelliklerine uygun şekilde yıkamak gerekir. Diğer yandan tıpkı diğer çamaşırlar gibi nevresimler de renklerine göre gruplandırılmalıdır. Nevresim takımlarınızı yıkarken, mutlaka renkli ve beyazları ayırın. Böylece nevresim takımlarınızın rengini korumuş olursunuz. Koyu renkli nevresim, birlikte yıkadığınız açık renkli nevresimi boyar.

Nevresim nasıl yıkanmalı konusuna yumuşatıcı kullanımı ile devam edelim. Nevresimleri yıkarken yumuşatıcı kullanmalısınız. Yumuşatıcı nevresimlerin sertleşmesini engeller. Özellikle pamuklu nevresimler zamanla yıkamadan dolayı sertleşebilir. Bunu önlemek için yumuşatıcı kullanın.

Nevresimin yıpranmasını engellemek istiyorsanız az deterjan kullanmalısınız. Deterjanlar zamanla nevresim takımlarının aşınmasına sebep olur. Bu sebeple gereğinden fazla deterjan kullanmayın.

Nevresim kaç derecede yıkanır?
Nevresim kaç derecede yıkanır?

Nevresim Kaç Derecede Yıkanır?

Nevresim takımlarınızı uygun şartlarda yıkarsanız, uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz.

Çok sıcak su ile yıkanan nevresim takımlarının çekme ihtimali vardır. Ayrıca aşırı sıcak su nevresim takımlarınızın çok çabuk yıpranmasına neden olur. 40 derece nevresim takımlarını yıkamak için idealdir. 40 derece enerji tasarrufu sağlamanıza da yardımcı olur. Ayrıca 40 derecede yıkanan nevresim takımları 90 dereceyle yıkanan takımlara oranla çok daha iyi sonuç verir.

Nevresim takımlarınızı yıkarken, mutlaka renkli ve beyazları ayırın. Böylece nevresim takımlarınızın rengini korumuş olursunuz. Koyu renkli nevresim, birlikte yıkadığınız açık renkli nevresimi boyar.

Aldığınız yeni bir nevresim takımını yıkamadan kullanmayın. Nevresim takımını yıkamanız yumuşamasını da sağlar.

Nevresim nasıl yıkanmalı sorusunun en önemli sevabı su sıcaklığı ile ilgilidir. 40 derece nevresim takımlarını yıkamak için idealdir. 40 derece enerji tasarrufu sağlamanıza da yardımcı olur. Ayrıca 40 derecede yıkanan nevresim takımları 90 dereceyle yıkanan takımlara oranla çok daha iyi sonuç verir.

Nevresiminizi uzun süre kullanmak istiyorsanız sıcak kullanmamalısınız. Fazla sıcak su nevresimlerin aşınmasına sebep olur. Bu sebeple nevresimlerin kullanım ömrü de azalır.

Nevresimler Hangi Programda Yıkanır?

Nevresim nasıl yıkanmalı, hangi programda yıkanmalı? Sentetik kumaş nevresimler 40 derece sıcaklıkta, 400 – 800 devirde yıkanmalıdır. Pamuklu kumaş nevresimler da 40 derece sıcaklıkta, 400 – 800 devirde yıkanmalı. Daha yüksek sıcaklıklar da tercih edilmektedir. Fakat yüksek sıcaklık nevresime zarar verir.

Aldığınız yeni bir nevresim takımını yıkamadan kullanmayın. Nevresim takımını yıkamanız yumuşamasını da sağlar. 

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Çok sıcak su ile yıkanan nevresim takımlarının çekme ihtimali vardır. Ayrıca aşırı sıcak su nevresim takımlarınızın çok çabuk yıpranmasına neden olur. 40 derece nevresim takımlarını yıkamak için idealdir. Nevresim takımlarınızı yıkarken, mutlaka renkli ve beyazları ayırın. Böylece nevresim takımlarınızın rengini korumuş olursunuz.

  1. Merhaba Melek Hanım,

   Çarşaflarınızın dokusunu koruyabilmek için 40 derecede yıkamalısınız.

 1. Bazı nevresimlerde kullanmadan önce yıkayın deniliyor. Bazılarında ise denilmiyor. Denilmeyenleri yıkamadan kullanabilir miyiz.

  1. Merhaba Nesibe Hanım,

   Kullanma talimatında özellikle belirtilmemişse yıkamanız önerilir. Kullanma talimatını okuyup orada yazana göre yıkamalısınız.

  1. Merhaba Fadime Hanım,

   Kaliteli kumaşsa renkler karışmaz. Ama riske etmeyip ayrı ayrı yıkayın. Kolaylıklar dileriz.

 2. Benim nevresimim yoğunluk beyaz ama içinde pembe sarısı da var. Ben bunu pamuklu 40da mı yıkıyacağım sentetik 40 da mı

  1. Merhaba Rümeysa Hanım,

   Nevresim pamuklu ise pamuklu 40, sentetik ise sentetik 40 ile yıkamalısınız. Renkler çok belirgin ise renklilere uygun olarak yıkanmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu