Nevresimler Nasıl Temizlenir?

Havalar ısınıyor, evlerde bahar temizliği vakti. Kışın kullandığınız nevresim takımlarını yıkayıp dolaba kaldırma zamanı da geldi. Açık renk ve mis kokulu nevresim takımlarınızı kullanmaya hazırlanın.

Nevresim takımları yatak odanızın atmosferini etkileyecek, başlıca etmenlerden biridir. Öncelikle uzun süre kullanabilmek için nevresim takımlarınız alırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var.

Alışverişe çıkmadan önce, stilinizi belirleyin. Yatak odanızın dekoruna göre, klasik ya da spor nevresim takımı alacağınıza karar verin.

Nevresim takımları çiçekli, çizgili, işlemeli ya da sade görüntüleri ile yatak odalarına bambaşka bir hava katar. Nevresim takımı satın alırken, görüntüleri kadar kumaşları da önemlidir. Kumaşın özellikleri, onun rahat kullanılıp kullanılamayacağını da belirler. Seçilen kumaşa göre nevresimin nasıl yıkanacağının ve ütüleneceğinin de bilinmesi gerekir. Bunun için, nevresimlerin kullanım talimatlarına uygun kullanılması önerilir.

Nevresim alırken dikkat edilmesi gerekilen önemli noktalardan biri de, yorgan ölçülerinin takım ile uyumlu olmasıdır. Bu nedenle nevresim almadan önce, üzerinde yazan etiketin okunması önerilir.

Nevresim ya da yatak örtüsü alırken, beden-ebat biliyor olmak avantaj sağlayabilir. Ayrıca, yatak başı koyu bir renk ise, dokulu ve desenli nevresim takımları ile beyaz ya da krem renk yatak örtüsü kullanılabilir. Bu şekilde yatak odasında, kontrast desenler ile farklı bir hava yaratılabilir.

Son yıllarda işlemeli takımları aratmayan, baskı desenli takımlar da sıkça kullanılmaktadır. Düz renkteki nevresimlerin üzerinde, kendini gösteren baskı desenler de tercih edilebilir.

Nevresim takımı nasıl yıkanmalı?

Nevresim takımlarınızı uygun şartlarda yıkarsanız, uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz.

Çok sıcak su ile yıkanan nevresim takımlarının çekme ihtimali vardır. Ayrıca aşırı sıcak su nevresim takımlarınızın çok çabuk yıpranmasına neden olur. 40 derece nevresim takımlarını yıkamak için idealdir. 40 derece enerji tasarrufu sağlamanıza da yardımcı olur. Ayrıca 40 derecede yıkanan nevresim takımları 90 dereceyle yıkanan takımlara oranla çok daha iyi sonuç verir.

Nevresim takımlarınızı yıkarken, mutlaka renkli ve beyazları ayırın. Böylece nevresim takımlarınızın rengini korumuş olursunuz. Koyu renkli nevresim, birlikte yıkadığınız açık renkli nevresimi boyar.

Aldığınız yeni bir nevresim takımını yıkamadan kullanmayın. Nevresim takımını yıkamanız yumuşamasını da sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu