Nevresimler Nasıl Yumuşatılır?

Mevsim değişimlerinde mevsime uygun olarak nevresimleri de değiştirmek gerekir. Nevresim nasıl yumuşatılır?  

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte yazlık nevresimler de dolaplardan çıkarılıyor. Kumaşın kalitesini belirleyen en önemli faktör, iplik sayısıdır. Santimetre kareye düşen iplik sayısı arttıkça, kumaşın kalitesi de artar. Sık dokunan kumaşlar, daha dayanıklı ve yumuşak olur. Nevresim takımı seçiminde, kumaşın iplik sayısına dikkat edilmelidir. İplik sayısı fazla olan kumaşları tercih edilmelidir.

Sağlıklı bir uyku için nevresim takımı önemlidir. Kullanılan nevresim takımının sağlıklı, kaliteli ve dayanıklı kumaştan üretilmiş olması gerekir.

Uzun süre kullanılmamış olan nevresimler sert olabilir. Fakat uygun yöntemleri kullanarak nevresimlerin ipeksi bir yumuşaklığa ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Nevresim Nasıl Yumuşatılır?

Bütçenizin elverdiğince, sık dokumaya sahip kumaşları tercih etmelisiniz. Sık dokunan kumaşlar daha dayanıklı ve kalitelidir. Nevresim satın almadan önce markaların ürünlerini kıyaslayabilirsiniz. Kaliteli kumaştan üretilen nevresimler daima yumuşak olacaktır.

Nevresimleriniz sıcak suyla doldurduğunuz makineye koyun. Suya, bir fincan tuz ve çamaşır deterjanı ekleyin. Karıştırıcıyı açın ve 5-10 dakika boyunca nevresimleri karıştırın.

Karıştırıcıyı kapatın. Nevresimler en az iki saat bu şekilde beklesin. Hava nemli ve sıcak değilse, nevresimleri bir gece bu şekilde bekletebilirsiniz. Fakat dikkat etmelisiniz, hava nemli ve sıcaksa nevresimler küflenebilir.

Bekleme işleminin ardından makineniniz en uzun yıkama programına ayarlayın ve nevresimleri yıkayın.

Durulama suyuna kaliteli bir yumuşatıcı ekleyin. Yıkama işleminden sonra nevresimlerinizi ipe güzelce sererek kurutun.

Eğer daha fazla yumuşamalarını istiyorsanız, işlemi bir kez daha tekrar edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu