Niş Nasıl Yapılır?

Hücre anlamına gelen Niş (Niche), Fransıca kökenli bir kelimedir. Dekorasyonda daha özel alanları ifade eder.

Niş, uzun yıllardan beri dekorasyonda estetik bir öğe olarak kullanılmaktadır. Önceleri duvarda boşluk bırakılması ya da ahşap işçiliği ile kullanılan nişlerin yapımında artık alçı levhalar kullanılmaktadır.

Niş Nasıl Yapılır?

Niş yapımı için öncelikle istediğiniz modeli kağıt üzerine çizin. Çıkardığınız modeli duvarda istediğiniz yere kurşun kalemle uygulayın. Şekli tam olarak çıkardıktan sonra profil montajına geçin.

Niş dekorasyonu

Nişin duvardaki iskeletinin yapımında galvaniz duvar profilleri kullanılır. Montaj için profilleri nişin ölçülerine uygun ebatta kesin.  Profilleri kesmek için metal makası kullanabilirsiniz.

Kestiğiniz profillerin duvara montajı için öncelikle profili duvara dayayın ve profil üzeriden matkapla duvarı delin. Ardından da açılan deliğe uygun ebattaki dübeller pul ve vida takılarak profil üzerinden duvara çakın. Son olarak vidaların sıkın, bu şekilde galvaniz profiller duvara sabitlenmiş olur.

Böylece nişin iskeletini duvarda oluşturmuş olacaksınız. Nişin modeline göre duvar profilleri, farklı kalınlıktaki profiller ile desteklenebilir.

Profiller sabitlendikten sonra alçı levhalar, sabitlenen profillere uygun uzunlukta ve niş derinliğine uygun genişlikte kesilmelidirler. Alçı levhaları maket bıçağı ile kırabilirsiniz. Kestiğiniz alçı levhaları levha vidaları ile duvardaki profillere sabitleyin.

Niş dekorasyonu

Alçı levhaların dış kenarlarına ise profilleri içten sabitleyin. Bu işlemden sonra ise nişin ön kısmında açıkta kalan bölümleri, uygun boyutta alçı levha parçaları ile alçı levhalara sabitlenen profillere monte edin. Eğer nişte elektrikli aydınlatma kullanacaksanız, niş kapatılmadan önce elektrik kabloları gerekli yerlere çekmelisiniz.

Alçı levhanın montajından sonra saten alçı hazırlayın. Nişin kenarlarına saten alçı çekin ve üzerine uygun ebatta kestiğiniz köşebentleri takın. Köşebent montajından sonra ise nişin üzeri sıva malası kullanarak saten alçı ile sıvayın.

Sıva işleminden sonra alçının kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra pürüzlü yüzeyleri zımparalayın. Ardından nişin üzerindeki tozu temizleyin. Bundan sonra da boya ve duvar kağıdı uygulamasına geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu