No Frost ve Derin Dondurucunun Farkı Nedir?

Soğutucular sınıfında yer alan buzdolaplarının yeni modellerinde dondurma bölümü de yer almaktadır. Bunun yanı sıra sadece dondurucu özelliği olan buzdolapları da vardır.

Yeni nesil buzdolaplarında bulunan no frost dondurucu sistemiyle, klasik dondurucu sistemleri arasında yapılacak tercihte cihazların özelliklerini ve işleyişini bilmek gerekiyor.

Derin Dondurucu mu, No Frost mu?

Eski tip derin dondurucu cihazlarda, iç yüzeyi kaplayan kanallardan geçen gaz öncelikle kendi iç yüzeyi daha sonra içerideki malzemelerin ve havanın soğutmasını yapar. Bu sistemde havanın kendi içerisinde dönmesi zamanla karlanmaya sebep olur. No frost dondurucu sistemlerde ise buharlaşma yardımıyla yapılan soğutmanın niteliği ve gücü artırılarak daha fazla sıcaklık çekimi yapılmaktadır. Kapak açıldığında içerideki gaz dolaşımı rahatça görünür.

Karlanma yaparak çalışan derin dondurucularda hava dolaşımının fazla etkin olmamasından dolayı içerisine daha çok malzeme konulabilmektedir. Doğrudan nemlenme yaparak ortamı soğutan klasik derin dondurucuda hava dolaşımına pek ihtiyaç duyulmaz. Hava dolaşımı ile çalışan no frost sistemlerde ise bu dolaşımın olmaması soğutma kalitesini etkiler.

Çekmeceli Derin Dondurucu

Farklar

  • Derin dondurucuların dondurma kısımları eski tiptir.
  • No-Frostların dondurma bölümünde karlanma olmaz.
  • Derin dondurucuların dondurma kısımlarında karlanma olabilir.
  • İçlerindeki malzeme sağlığı açısından ikisi de güvenlidir.
  • Derin dondurucuların nemlenme yaparak donma işlemini gerçekleştirir.
  • Derin donduruculu buz dolapları no-frost buz dolaplarına göre daha ucuzdur.
  • No-frost buz dolapları daha hızlı dondurur.
  • Derin donduruculu buz dolapları daha geç dondurur.

Detaylı pazar araştırmasının yapılması, yatay ya da dikey derin dondurucu tercihi, uzun vadede karlı çıkmak için A sınıfı derin dondurucuların tercih edilmesi ve otomatik defrost özelliği, derin dondurucuların seçimini etkileyen faktörlerin başında geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu