Noel Gelenekleri – Noel Nasıl Kutlanır?

Noel gelenekleri nelerdir? Noel nasıl kutlanır? Noel’de neler yapılır? Haydi birlikte öğrenelim.

Noel gelenekleri nelerdir merak ediyor musunuz? İşte cevabı:

Noel Gelenekleri

Çorap Asmak

Geceden şömineye ya da kapıya asılan çorabın içine Noel Baba’nın hediyeler bırakacağına inanılır. Eskiden sırada bir çorap asılırken artık dekoratif çoraplar tercih ediliyor.

Noel Şarkıları Söylemek

Bu geleneğin kökler 19. yüzyıla uzanıyor. Eskiden de insanlar birbirlerinin Noel’ini kutlardı. Fakat Noel şarkıları daha sonraları başlayan bir gelenektir.

Çam Ağacı Süslemek

Hıristiyanlık öncesinde de insanlar kış aylarında evlerini dekore etmek için kurumayan dallar kullanırlardı. Bu, onlara baharın geri geleceğini anımsatıyordu. Bu gelenek zamanla Noel’e de dahil oldu.

Kırmızı ve Yeşil

Noel’in yaygın renkleri yeşil ve kırmızıdır. Bunun için çeşitli fikirler olmakla birlikte, en kabul gören görüşe göre kırmızı kutsal meyvelerden, yeşil de yaprak dökmeyen ağaçlardan gelmektedir.

Çirkin Noel Kazakları

Geçmişte sadece modaya uymayanlar, yaşlı kişiler çirkin Noel kazakları giyiyorlardı. Günümüzde ise bu kazaklar moda olmaya başladı.

Süt ve Kurabiye

Bir bardak süt eşliğinde yenilen Noel kurabiyeleri geleneğinin kökleri İskandinavya mitolojisine kadar uzanıyor. Efsaneye göre, Odin’in Sleipnir adında sekiz ayaklı bir atı vardı. Çocuklar, Odin’in karşılığında armağan edeceğini umarak Sleipnir’e ikram bırakacaktı. Süt ve kurabiye geleneği buradan gelmektedir. Bu gelenek ebeveynlerin çocuklarına, bunları alabildikleri için minnettar olmaları gerektiğini hatırlatmak istemesiyle yaygınlaşmıştır.

Kütük Şeklinde Noel Pastası

Eskiden insanlar geçen yılki hatalarından arınmak ve bir sonraki yılı karşılamak için kutsal, sarmaşık ve çam kozalakları ile süslenmiş kütükleri yakarlardı. Ayrıca, küllerin yıldırım çarpmalarına ve kötü ruhlara karşı korunmaya yardımcı olacağına inanıyorlardı. Uygulama zamanla değişti. Parisli fırıncılar, 19. yüzyılda “yule log” şekilli tatlılar yapmaya başladı ve bu yaygınlaştı.

Noel Takvimi

Noel’e geri sayım takvimidir. Birçok Advent takvimi, Noel öncesi günü (24 Aralık) veya Noel Günü (25 Aralık) dahil olmak üzere Aralık ayının her günü için bir tane olan “pencereli” büyük bir dikdörtgen kart şeklindedir.

Eggnog İçeceği

Eggnog sütlü punch veya yumurta sütlü punch olarak bilinir, zengin, soğutulmuş, şekerli, süt bazlı bir içecektir.

Ökse Otu Altında Öpüşmek

Kış aylarında bile çiçek açan öke otu doğurganlığı, yenilenmeyi simgeler. Belki de bu sebepten Noel gelenekleri arasında ökse otu altında öpüşmek de yer alır.

Noel Kartları

Noel’de uzakta olan sevdiklerimize kart yollamak da gelenekler arasında yer alır. Her yıl milyonlarca kişi iyi dileklerini yazdıkları kartları sevdikleri kişilere yolluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu