Noel Gülü

Noel gülü, çiçeksiz günlerinde bile bahçenin aranan güzelliklerindendir. Hazır Noel de yaklaşırken, haydi bu çiçeği tanıyalım.

Düğünçiçeğigillerden Ranunculaceae ailesinin bir üyesidir. 20’ye yakın farklı türü vardır. Ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde Hellebonus oriantalis doğal olarak yetişir. 60 santimetreye kadar boylanabilir. Çok yıllıktır.

Yaprakları her zaman yeşildir. Serin yerleri sever ama doğrudan rüzgarda kalmasına izin vermeyin. Zehirli türleri vardır. Alırken dikkat etmek gerekir.

Neme ihtiyaç duyar. Humusça zengin toprağı sever. Kontrollü sulama yapın. Yerinin değişmesinde çok hoşlanmaz.

Çoğaltmanın en kolay yolu, fidanlıklardan fide temin etmek. Bu ay, aldığınız fideyi, bahçenizin gölge bir alanına dikebilirsiniz. Yaprak dökmeyen ağaçlarınızın altına çok yakışacak.

Noel gülü

Dikim çukuru, fidenin içerisinde bulunduğu kaptan biraz daha büyük olmalı. Sevdiği toprağı zaten söylemiştik. Üzerini kapatıp, ellerinizle iyice sıkıştırdığınızda dikimi tamamlanmış olacaksınız.

Noel gülü tohumdan da çoğaltılıyor. Mart-nisan aylarında tohum ekimi yapabilirsiniz. Ama bir önce ki madde de söylediklerimi yaparsanız, baharda o kendi tohumlarını saçacaktır.

Köklerinden ayırarak üretebilirsiniz. Gelişmiş bir bitkiniz varsa, çiçeklenmesi tamamlandıktan sonra martta ya da önümüzdeki eylülde köklerini ayırarak rengarenk yeni çiçekler elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu